2019-06-18, 20:57
  #1
Medlem
I oktober 2018 upptäckte Anticimex vid en undersökning att det fanns vägglöss i 45 av 266 lägenheter i ett av fastighetsbolaget Huges fastigheter i Flemingsberg. Alla lösslägenheter fanns på två av planen i huset.
Anticimex kunde spåra att vägglusinvasionens ursprung mycket troligt var en lägenhet där lössen i mängder krälade ut i trapphuset.
Vid nästa besiktning i november av lägenheten med vägglushärden konstaterades att lägenhetsinnehavaren inte hade utfört några av de åtgärder som han hade instruerats att göra. Tvärtom så var lägenheten i ännu värre skick än en månad tidigare.
Vid besiktningen i december hade fortfarande inte lägenhetsinnehavaren gjort något, dessutom upptäcktes en inte felanmäld vattenläcka i lägenheten.
Nu tog Huge ärendet till hyresnämnden för att får sin hyresgäst vräkt.
Hyresnämnden har ännu inte tagit upp ärendet.

Anticimex uppskattar kostnaden för att sanera och skadedjursbekämpa den aktuella lägenheten kommer att uppgå till 65000 kronor.
Just nu finns det löss kvar i 7 av lägenheterna i huset.

Diskutera Flemingsberg, Huges hyresgäster och vägglöss.
Spekulera vem väggluskungen är och vilket hus det gäller.
Diskutera om att det ska ta nästan ett år att bli av med en så oönskad hyresgäst.
Diskutera hur det är att bo granne med en usling till luskung.

https://www.hemhyra.se/nyheter/lossinvasion-hos-huge-45-lagenheter-drabbade/
Citera
2019-06-18, 21:31
  #2
Medlem
belfs avatar
Jag fattar inte riktigt? VILL människan ha kvar vägglössen?
Citera
2019-06-18, 23:35
  #3
Medlem
Millediablos avatar
Det kan finnas underliggande problem hos hyresgästen som gör att denne inte öppnar eller ens bryr sig.
Psykiska problem och/eller missbruk.
Citera
2019-06-19, 01:09
  #4
Medlem
Grollarens avatar
jag tyckte det var mer intressant att en sanering kostar 65000 kr.
Hur i hela friden kan det kosta det?
Skulle vara väldigt intressant att se specifikationen på den fakturan...
Citera
2019-06-19, 01:29
  #5
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av belf
Jag fattar inte riktigt? VILL människan ha kvar vägglössen?

Citat:
Ursprungligen postat av Millediablo
Det kan finnas underliggande problem hos hyresgästen som gör att denne inte öppnar eller ens bryr sig.
Psykiska problem och/eller missbruk.

Citat:
Ursprungligen postat av Grollaren
jag tyckte det var mer intressant att en sanering kostar 65000 kr.
Hur i hela friden kan det kosta det?
Skulle vara väldigt intressant att se specifikationen på den fakturan...

Spekulation är att lägenheten är täckt från golv till tak med bråte och sopor i en sån miljö trivs vägglöss.
Men för att fortplanta sig för lusen krävs blod. Blodet bör komma från hyresgästen själv eller eventuella husdjur.
Det skulle kunna handla om en kattkvinna med dussintals katter.
Uppgiven saneringskostnad kan handla om några ton sopor och skräp som ska ut med tillhörande rengöring och nya ytskikt.

https://sv.wikipedia.org/wiki/V%C3%A4gglus
Citera
2019-06-20, 05:59
  #6
Bannlyst
Kanske många fler bor i lägenheten än tillåtet?
Citera
2019-06-23, 10:43
  #7
Medlem
LagomLats avatar
Huge har i vart fall lagen på sin sida, de får avhysa hyresgästen.

LL
Citera
2019-06-23, 13:09
  #8
Avslutad
Vet småorter som har stora problem m vägglöss. Problemet är också att de boende flyttar in i annat under sanering o tar med sig löss dit.. sägs ju bero på ökat resande att vi får så mycket vägglöss nu. Men av nån outgrundlig anledning drabbas inga villaägare..
Citera
2019-06-24, 01:16
  #9
Medlem
Oddballs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lone star
sägs ju bero på ökat resande att vi får så mycket vägglöss nu.

Tror lössen runtom i världen har informerats av andra löss att det är till Sverige man ska komma. Sen trivs ju löss tillsammans i stora grupper.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in