Citat:
Ursprungligen postat av
Kuttzi
Enligt läsare på aftonbladet är det ett stort hål i marken där cykelförrådet var.
Det låter ju som att det var där explosionen skedde då. Var det ett "riktigt" hus med täta väggar eller bara ett plåtskjul med ena sidan öppen? Om det är ett riktigt hus kan där ju ha ansamlats gas som sedan antänts.
Citat:
Ursprungligen postat av
Ulrik.Agren
Här ryktas det om att det är en elbil som exploderat, men som sagt det är korridorssnack.
Det har inte hänt i hela djävla världshistorien att en elbil exploderat på det sättet så det är inte bara korridorsnack utan skitsnack.
Citat:
Ursprungligen postat av
Larasoft
En explosion måste ha skett i eller under byggnaden, inte utanför, att döma av de isolerade skadorna.
Det syns rätt tydligt att explosionen skedde utanför byggnaden.
Citat:
Ursprungligen postat av
Newkie
Gasolflaskor är extremt svåra att få en explosion ur. I alla fall en kemisk sådan. Flaskan innehåller i regel bara bränsle.
En kemisk explosion inuti flaskan är uteslutet men om gasen läcker ut först och blandas med luft kan man få en djävla smäll.
Citat:
Ursprungligen postat av
Newkie
Läcker det ut och antänds brinner det bara bort. Går det hål i en flaska kan det bli en projektil av den. Ska man få en mekanisk explosion, katastrofal tryckutjämning krävs nog att flaskan värms till den inte orkar hålla trycket inne.
Nej det brinner inte bara bort. Vid rätt blandningsförhållanden exploderar det med stor kraft. Du verkar tänka på vad som händer om det redan är en brand runt en gasolflaska och den tryckavlastas med omedelbar antändning men läcker det ut en stor volym först som senare antänds blir det något helt annat.
Citat:
Ursprungligen postat av
Newkie
En gasexplosion kräver ganska exakt blandning av syre och bränsle samt en öppen låga. Någon som inte sker öppet i luften. Man kan får ett eldmoln men det ger sälla så stora skador.
Explosiv blandning för gasol (propan) i luft är 2,1 till 9,5 %, inte helt osannolikt att hamna där.
Citat:
Ursprungligen postat av
Newkie
Obs explosion = tryckvåg över ljudhastighet.
Explosioner behöver inte ske med överljudhastighet. Du tänker på detonation men även deflagrationer är explosioner, en explosion där flamfronten rör sig i underljudshastighet.
Citat:
Ursprungligen postat av
Imaloser
Meteor låter väl rätt osannolikt om ingen sett nåt ljusfenomen?
Ja verkligen.