Citat:
Ursprungligen postat av
LucNN
Hmm, läste någon replik från en presskonferens där någon sa motsatsen, men det kanske var fake och trollning som jag gick på. Var säkert någon twitterskärmdump och får erkänna att jag inte har kontrollerat källan. Finns det officiella regelsät där det beskrivs?
Ontopic: Kommer det offentliggöras vilket lag och spelare det rör sig om? Kan inget om sånt här och är nyfiken som fan. Utifrån diskussionerna här kan man dessutom misstänka att dessa skumraskaffärer är lite vanligare än vad som upptäcks.
Btw vad är sanktionerna?
Min uppfattning är att det är tvärtom, dvs skumrask förekommer inte alls lika ofta som många vill försöka skapa en bild av.
Denna historia kommer upp nästan samtidigt som det kommer nyheter om spelbolag som kör med otillåten reklam, spelbolag utan licens som ändå riktar sig mot svenska marknaden, samt samtidigt som det kommer nya direktiv om detaljer runt hur fotbollsspelare inte får betta på andra lag i egen serie. Inte första gången det dyker upp historier om misstänkt matchfix just under pågående kampanjer för att stärka Svenska Spels ställning på spelmarknaden. Glöm inte att de är storsponsorer och fram till denna säsongen hade monopol. Att det skapas en bild av utbredd matchfixning passar både Svenska Spel och vissa politiker perfekt. Och media får extra klick och extra sålda lösnummer så även dom tjänar på att skapa denna bild. Att sedan fans och youtube-experter gärna vill se varje individuellt misstag som en indikation på muta spär på skrönorna ännu mer.
Nu kan det finnas sanning i denna story, men det är väldigt mycket "Vargen kommer" när det gäller matchfix. Och ofta dyker fallen upp vältajmat med relaterad debatt. Ja, matchfix förekommer, men inte alls så ofta som vissa vill ha det till.