2019-06-01, 11:33
  #1
Medlem
Flickpojkens avatar
Går de att göra ett bootbart USB i Debian? Alltså om de finns något program som Rufus till Debian som är enkelt att använda.

Ska växla lite mellan operativsystem (windows debian och Qubes) och har bara två USB. Vet att går att ha flera ISO filer på samma usb minne men de är säkert krångligt. Så de absolut smidigaste skulle va om de gick att göra ett nytt bootbart usb i debian när de är dags att byta till Qubes. Alternativet är att skaffa ett till usb och bränna Qubes på detta innan jag installerar Debian på min windows dator. eller de ännu mer omständiga alternativet: installerar om windows mellan debian och qubes.
Citera
2019-06-01, 15:26
  #2
Medlem
X_surfers avatar
Unetbootin brukar finnas med i repot
Etcher ska vara ett annat alternativ, har dock aldrig provat fördelen mot Unetbootin är väl att den ska kunna skapa bootbara stickor med både Linux och Windows
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in