2021-06-23, 20:31
  #289
Medlem
Sladdarens avatar
Simpelt

En importerad religion i Sverige ska alldrig bli ideologisk bunden (i samhällstyre med lagar och regler)
Däremot ska en kultur i landet bli ideologisk bunden, dvs den svenska och den ska gälla överallt och den ska styra över alla.

Ska det va så svårt det här?
Man är oftast okej med att folk utövar sin kultur och tradition på lämpliga platser, tider och tillfällen. Man är inte det när det gäller religion.
Citera
2021-06-23, 23:26
  #290
Medlem
Hur kan "religionsfrihet" diskuteras nar sloja pa ett barn inget har med religion att gora overhuvudtaget?
Citera
2021-11-29, 15:44
  #291
Medlem
Tummen upp 100 %
Citera
2021-11-29, 20:41
  #292
Bannlyst
Det är väl bara bra! Slöja hör inte hemma i Sverige. Det finns stater i världen som har islam som stats religion, bara flytta ditt.

Citat:
Ursprungligen postat av Tinuviel
Christian Sonesson skriver på sin Facebooksida att de nu uppdaterar sin handlingsplan för integration. Bland det sedvanliga så fångade detta mina ögon:

Källa: Sonessons Facebooksida.

Vad tror ni om detta?
Hur kommer moderaterna på riksplanet att reagera?
Finns lagligt stöd för att ta detta beslut?
Kan ex det faktum att Sverige kommer göra barnkonventionen till lag sätta stopp för detta. Se detta?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in