2019-05-08, 09:45
  #13
Medlem
y.ys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av revodneb
Det beror ju såklart på hur kronan utvecklas. Men som jag uppfattat det ligger väl kronan vs DKK på ath just nu? Självklart kan den gå högre, men frågan är hur högt? Det är ju bättre att växla in dkk mot 1.50 än 1.20. Går den högre än 1.50 så får väl svenska kronan kallas en bananvaluta - då får vi springa allihopa. Våra politiker kan man absolut inte lita på.
DKK är bunden till EUR, något som Sverige har vägrat. SEK brukar komma runt 10e-12e starkaste valutan i världen, växelkursen avgör inte detta utan omsättningen. EUR som DKK är bunden till är den näst starkaste valutan i värden.

Att någon utav SEK eller DKK skulle vara fel prissatt förefaller osannolikt. TS spekulerar i detta fallet att alla företag, banker etc. som idag växlar mellan SEK och EUR gör detta till fel pris. Det är ganska många kunniga personer som då är ute och cyklar.

Glömde i tidigare inlägg nämna att investeringen dessutom inte är inflationssäkrad.
Citera
2019-05-08, 15:31
  #14
Medlem
15cmSLAK30cmRAKs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Justforkicks
Bor och arbetar i Danmark så får betalt i Danska kronor.
Är det en bra ide att föra över DKK till mitt Svenska bankkonto, få valutaomväxlingen och låta svenska kronan stiga (som den måste göra någon gång?)

Citat:
Ursprungligen postat av Klokakamelen
Jag tänker göra så. Sälja mitt sommarboende i Danmark och flytta över pengarna till svensk bank. Måste vara det rätta. Svenska kronan stiger väl så småningom om inte Sverige går i konkurs.


Jag skulle säga att ni har bättre odds att komma ut med vinst om ni sätter in era pengar på valfritt kasino(Scamsino), än att spekulera i den svenska kronan. Var glad att ni får lön i en relativt stabil valuta än en valuta som kommer användas till att torka avföring ifrån svenskens stjärtskåra inom snar framtid.
Citera
2019-05-09, 00:26
  #15
Medlem
Diablo1118s avatar
Privatekonomi --> Värdepapper, valutor och råvaror: allmänt
/Moderator
Citera
2019-05-10, 21:51
  #16
Medlem
Jag fundera väl på att göra tvärtom, att börja köpa utländska aktier för minska exponeringen emot svenska kronan. Det finns en väldigt stor chans att kronan stärks, valutor har en tendens att bara gå upp och ner som en jojo hela tiden, och om de bara skulle höja räntan till 1% så skulle vi nog se ett rally i kronan, men kommer de göra det då vi nu ser ut att gå emot en lågkonjuktur?

Men jag har inte tänkt leva i sverige för evigt. Så jag vill inte se mina surt förvärvade slantar bli värdelösa internationellt bara för det förs en extremt oansvarlig politik i detta land, med minus ränta i högkonjunktur och massinvandring. Så jag vill sprida riskerna. Om kronan går upp så blir jag ändå jätteglad för det. Men om det sker en total krasch av kronan, så har jag i alla fall inte förlorat allt.
__________________
Senast redigerad av Hew18 2019-05-10 kl. 21:57.
Citera
2019-10-16, 17:15
  #17
Medlem
mr.fukushimas avatar
Vad hände med Kapstaden..?
Citera
2019-10-18, 14:23
  #18
Medlem
Den danska kronan är undervärderad, enligt en enig dansk press, ja de har en pegg till EUR, men med en ny regering, så kan man tänkas sig en CHF-scenario. Växelkursen CHF-EUR släpptes januari 2015(?), och Franken steg i värde. Men det är spekulation i stor skala, Danmarks nationalbank har vid tidigare tidpunkter stödköpt DKK, och om jag har förstått rätt, så gör de det nu. Så något kan ske, eller något sker inte. Jag vet inte.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in