2019-04-25, 23:18
  #337
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av hex27
De flesta har ingen likvärdig peak beträffande något av det uppräknade under hela sitt liv, din avundsjuka stackare.
Är vi på argument-nivån "Du är bara avundsjuk!"?? Sprudlande intelligent!

Den här diskussionen känner man sig verkligen motiverad att fortsätta. Eller inte.
Citera
2019-04-25, 23:22
  #338
Medlem
Contants avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kentuckyfry
Greta-fenomenet visar bara hur sinnessjuka och verklighetsfrånvända vänstermänniskor är. De är precis lika irrationella som religiösa idioter.

Jag har mitt hjärta på vänster sida. Tror på allas lika värde - men tycker inte alls att hysterin runt Greta är varken sund eller rätt. Så där har Du fel.

Hon är ett barn och ska ha exakt samma skyldigheter och rättigheter som alla andras barn i detta land. Hennes kända föräldrar till trots. Skolplikt är skolplikt.
Ruckar vi på det för Greta så ser jag inte varför "Olle" inte kan strunta i att gå till skolan en dag i veckan - för att demonstrera över bensinpriset t.ex. (Eller vad nu "Olle" brinner för.)

Jag uppskattar Åkessons (för svenskar) brutala ärlighet och ofiltrerade utspel.
Det får alla babyrosa moln att skildra sig runt Gretas entourage - och vissa vuxna kanske vågar erkänna att detta inte är riktigt riktigt att utsätta ett barn för.

Får lite "Michael Jackson - vibbar" av hela spektaklet. Började som något bra med Jackson five och sedan spårade det ur totalt.
Citera
2019-04-25, 23:23
  #339
Medlem
swimmingpools avatar
Vad är det med Greta Thunberg som får högern att spåra ur?
https://www.dt.se/artikel/ledare-liberal/henrik-johansson-vad-ar-det-med-greta-thunberg-som-far-hogern-att-spara-ur

Citat:
Ursprungligen postat av Kloss
Jösses. Tror du på riktigt att 16 åriga Greta sköter PR:en? Hon är bara verktyget.
Det är ju hennes skolstrejk som är det hon är berömd för. Sen om hon har en som hjälper henne att svara på SMS och liknande är ju en helt annan femma. Poängen är ju att hon kommit på det här själv. Och om hon inte hade gjort det, vad hade det spelat för roll. Ni ser ju inte skogen för alla träd.
Citera
2019-04-25, 23:24
  #340
Medlem
Helge.Palmcrantzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hex27
De flesta har ingen likvärdig peak beträffande något av det uppräknade under hela sitt liv, din avundsjuka stackare.

Om man peakar intellektuellt likt Greta vid 16 lär man inte vara den vassaste kniven i lådan när man är 30.

Samhall kanske kan behöva en klimataktivist framöver.
Citera
2019-04-25, 23:24
  #341
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DaEzz
Här har du ett citat från tråden som förmodligen sammanfattar den genomsnittlige SD-väljarens syn på klimatfrågan ganska väl:

"Vaddå miljöpolitik??? Gå ut och titta!!! Det finns NOLL miljöpåverkan! Alla vet att det är jävla lögn för att få pracka på oss massa jävla skatter och tvinga oss konsumera mera! Lägg ner det jävla snacket eftersom vi omöjligen kan påverka miljön. GÅ UT SJÄLV OCH TITTA!!!

Åkesson vet m a o att det är fullständigt meningslöst för SD att över huvud taget driva någon politik i frågan, eftersom stora delar av SD´s lågutbildade, bristfälligt bildade och generellt känslostyrda väljare inte är mottagliga för sakargument i denna fråga och många andra.
Är det inte precis tvärt om...? Det är de känslostyrda faktaresistenta lågutbildade sjuklöverväljarna som sväljer Snömos-Gretas vanföreställningar med hull och hår.
De förnuftiga, resonerande, inte minst balanserade människorna som lyssnar till vetenskapen håller inte med henne...
Vad ska vi titta på - VÄDRET? Innan du fortsätter måste du lära dig skillnaden på väder och klimat. Det du ser när du tittar ut genom fönstret är VÄDER, inte klimat. Vem är det som är lågutbildad här egentligen....
Citera
2019-04-25, 23:27
  #342
Medlem
swimmingpools avatar
Bara för att det behövs göra mycket mer i andra länder behöver det inte betyda att man inte ska göra något i Sverige. Det ena utesluter inte det andra. Något land måste vara en bra förebild, så fler hakar på.
Citera
2019-04-25, 23:35
  #343
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av karanan
Klarar han inte av att parera undan sådana frågor utan istället gör uttalanden som gör att partiet förlorar 5-10% på ett bräde ja då borde han kanske avgå?
Tror inte Jimmie har problem med argumentation. Får man en fråga under en intervju så:
1) svarar man med en ärlig åsikt
2) byter samtalsämne enligt Löfven-metoden
3) blir oförskämd
Jimmie valde #1 och det har ni rödstrumpor uppenbarligen svårt att hantera. Tror han vinner 5-10% på att vara ärlig.
Citera
2019-04-25, 23:48
  #344
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Trolltestet
Greta är ett "Poster Child" och att Jimmie ens bryr sig om att kommentera hennes enkilda fall säger mer om honom än om henne. Jimmy needs to focus on what's important, not on what's popular. Such nonsense is for media, not politicians...

Vill Jimmie fortsätta på detta spår så kan han söka jobb på Hänt i Veckan istället snarare än att ha en position som belastar skattekassan.

Åkesson borde skaffa Flashback konto, han skulle få så sjukt mkt stöd och boost u karriären av det eftersom alla hans hardcore fans hänger här. Istället väljer han ”whats popular” (twitter t.ex). Och exkluderar istället alla Flashbackare.


Inse de kära FB bröder. Jimmie dumpar oss för att dricka te med kärringen ”Malou von siver”.

Vilken jäkla kejsare utan kläder säger jag bara
Citera
2019-04-25, 23:53
  #345
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av quickhook
Ännu en skitnödig intervju med Jimme.

Hur fan orkar han, sånt här skit är ju dömt på förhand.

Allt handlar bara om att förlöjliga honom. Varför i helvete drog hon upp hans spelmissbruk och drog storyn om Annie, jo bara för att jävlas och vecka vrede.

Malou är också jävligt osmidig så inte fan blir det snyggt heller, så efter pausen drog hon direkt upp hans reaktioner på svaren om Greta från programmets fejjan sida(?) Vilken jag kollade av direkt efter, 12 kommentarer, 3 var nedlåtande om Jimme.

Det hela är så jävla fult så man får än mer avsky mot "de andra".

Jimme borde lägga ner och flytta till något varmare ställe och beakta förfallet därifrån.
Jimmy borde bli invandrare, menar du?
Citera
2019-04-25, 23:54
  #346
Medlem
Citronitas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fr0g
Åkesson borde skaffa Flashback konto, han skulle få så sjukt mkt stöd och boost u karriären av det eftersom alla hans hardcore fans hänger här. Istället väljer han ”whats popular” (twitter t.ex). Och exkluderar istället alla Flashbackare.


Inse de kära FB bröder. Jimmie dumpar oss för att dricka te med kärringen ”Malou von siver”.

Vilken jäkla kejsare utan kläder säger jag bara

Vilket korkat inlägg!

Är det inte bättre att han raggar nya väljare än redan invigda?
Hur får du in kejsarens nya kläder i det du skriver eller Åkesson gör?

Är du full?
Citera
2019-04-25, 23:58
  #347
Bannlyst
Blev mäkta förvånad att en ansedd och så smart politiker gör ett totalfiasko rent intelligensmässigt genom att håna Greta Thunberg. Jag tror att han lider av mindervärdighetskomplex, och också att han faktiskt tappar väljare genom den värdering och okunskap han besitter om dynamiska krafter som är femtiofalt större än hela SD gemensamma exixtens. Han vet inte vem hon är, vad hon kan och om hur hon kan påverka det svenska politiska klimatet om 10 år - om hon bildar ett eget parti, som med hästlängder skulle slå ut SD från kartan. Han besitter inte en uns eftertanke om vad hans förlöligande kan ge för konsekvenser i framtiden - dels som egen person, dels för SD. Det räcker med ett lite plakat från Greta att man ska utrota SD och hennes generation väljarkår som idag stödjer hennes insatser kommer då inte heller att rösta på dem. Så jävla enkelt, Så otroligt korkat så jag inte tror det är sant helt ärligt. För mig sjönk JÅ långt förbi en röst som han nånsin kunde komma. Han har inte ens det intellktuella kapitalet att ens sätta sig in i en tiondel av vad Greta manar för. Bättre att han håller sig på bänken och jobbar för sina väljare istället, men är helt övertygad att han förlorat en del framtidsröster pga denna arroganta översittarstil. Vilken idiot han e , herrejesus. Trodde han hade STIL. Sjönk som en sten.
Citera
2019-04-25, 23:59
  #348
Medlem
Klosss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av swimmingpool
Vad är det med Greta Thunberg som får högern att spåra ur?
https://www.dt.se/artikel/ledare-liberal/henrik-johansson-vad-ar-det-med-greta-thunberg-som-far-hogern-att-spara-ur


Det är ju hennes skolstrejk som är det hon är berömd för. Sen om hon har en som hjälper henne att svara på SMS och liknande är ju en helt annan femma. Poängen är ju att hon kommit på det här själv. Och om hon inte hade gjort det, vad hade det spelat för roll. Ni ser ju inte skogen för alla träd.
En? Du var då mer än lovligt godtrogen. Från början var det PR mannen Ingemar Rentzhog från "We don’t have time" som höll i trådarna. Numera är det PR genom Helen Ilse som driver en reklambyrå som heter Ilses PR och har flera kändisar som klienter... fast hon säger att hon bara hjälper Greta att svara i telefon gubevars. https://uvell.se/2019/04/25/iles-pr-byran-bakom-greta-thunberg/

Den först nämnda Ingemar Rentzhog använde för övrigt Greta Thunberg för att marknadsföra nyemissionen i "We don't have time" och det blev ju lyckat får man säga när han drog in 10 miljoner i investeringar. https://www.svd.se/hans-bolag-anvande-greta-thunberg-som-dragplaster--drog-in-10-miljoner?fbclid=IwAR0QKKJofItEHesdVNEp sbZEL7aajIi0tmtArkbCZMnVYo63SJ_f-cKTb18

Follow the Money.
Andra som figurerar runt Greta är "Fridays for Future" som samlar in pengar via "Plant-for-the-Planet Foundation" samt representanter som Luisa-Marie Neubauer från "One Foundation", en globalistisk rörelse med intressenter som Bill Gates, Bono och George Soros. https://bakomkulissernabiz.wordpress.com/2019/04/22/ar-greta-thunberg-bara-ett-mediajippo/?fbclid=IwAR0cfwz_UVUo3kYQGkfogl9_pESgx-GmBhyLH7LkBs8nG1Uyb-1KIbEVzTA
__________________
Senast redigerad av Kloss 2019-04-26 kl. 00:01.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in