2019-04-22, 10:09
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gefundenes
Stänger man av TVn och Radion och ställer i flygplanen innan avgång se ser man fullsatt föyg efter flyg. Fattar inte lättpåverkad man kan vara som på allvar tror att föygplatser ska läggas ner. De läggs ner i händelse av en rejäl finanskris men miljötramset har ingen betydelse.

Varför skulle man ställa avstängda TV- och radioapparater i flygplan?
Citera
2019-04-22, 10:32
  #14
Medlem
Nochillss avatar
Fullständig BS-tråd... Norrbotten och Västerbotten skulle inte klara sig utan flyget.

Bara det att ta tåget tar +10 timmar ner till Stockholm Central.
Citera
2019-04-25, 09:48
  #15
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Turist i tiden
Flygkris i norr – tappar tiotusentals passagerare
Flyget i norr minskar drastiskt. Miljömedvetna människor som tror att dom kan påverka jordens klimat tar tåget i stället för flyget. Eller så stannar dom hemma.
Rimligtvis kommer det förr eller senare att leda till stängda flygplatser. Redan innan nedgången gick dom med förlust. Transportstyrelsen lär inte vara villiga att gå in med mer pengar och kommunerna har inte råd att betala förlusterna.
Så när börjar flygplatsnedläggningarna?
Är ett minskat flygande enbart av godo?
Men, men, vad säger statistiken?

Det är en märkbar nedgång på 4 av 15 flygplatser. Ingen av dem ligger i Norrbotten. Så påståendet från artikeln:
Citat:
Det är en kraftig nedgång, på nästan alla orter,
är falskt. De största förlorarna är Skellefteå och Umeå. Det är myckte osannolikt att just dessa skulle hotas av nedläggning eftersom de samtidigt tillhör dde som har störst passagerarantal av de 15 flygplatserna.

Som vanligt gäller det att vara källkritisk och inte tro på det man läser.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in