Citat:
Ursprungligen postat av
MDrive
Vet du ens vad "argument from authority" är? Har man spenderat mer än ett år på internet bör man känna till olika debattfallasier som dyker upp för jämnan.
Jag har själv använt Bill Gates, och länkat till ett klipp där han förklarar fenomenet metangas från boskapsdjur, men det var bara i utbildande syfte, inte för att han är någon jävla "expert på kor" och är "känd och skit".
Så trots att jag håller med om Bill Gates i detta fall så använder du länken på ett otroligt kasst sätt som smutsar ner debatten. Är du för kärnkraft så hitta på andra sätt att främja den.
https://www.youtube.com/watch?v=g5RGgztMZ5Q
Edit: Roligt nog tog du upp just kogrejen med metangaser, men igen, du verkar ha fel uppfattning om vad en debatt ska gå ut på. Din magkänsla är "argument from autority" och då blir inlägget mer fråga om "Jag litar inte på honom, men jag litar på Bill Gates", trots att de säger så gott som samma saker. Det existerar något slags 'compound' eller kemikalie i seaweed (svenska?) som minimerar metanutsläpp från kor ja.
https://sci-techmaven.io/superpositi...keWwbF2QcpjSQ/
Jag vet vad "argument from authority" betyder, men här handlar det inte om det. Vi har en 60-årig "student" som klottrar på väggarna och pratar om att miljarder kommer dö om vi inte.. ja, vad? Inför kommunism? Jag har inte sett några seriösa förslag från hans sida, bara prat om att domedagen kommer.
Dessutom överdriver han. Enligt det värsta scenariot kommer temperaturen öka, vad, 1-2 grader på hundra år? Med tanke på alla teknologiska framsteg blir jag förvånad om vi inte inom nästa 100 år kommit på hur man gör konstgjord fotosyntes. Det har man redan gjort iofs men i mindre skala.
SVT: Konstgjord fotosyntes snabbare än naturens egen
https://www.svt.se/nyheter/vetenskap...-naturens-egen
Då kan vi börja rensa atmosfären på all koldioxid
Jag är intresserad av seriösa förslag som inte är grundade i ideologiska lösningar. Jag bryr mig inte om kärnkraften. Jag är inte pro-kärnkraft, men jag har läst på och än så länge så verkar det i mitt tycke vara kärn- och vattenkraft som är mest miljövänligt. Vindkraft är bra men opraktiskt, det kan låta mycket, dödar massa fåglar och vad gör man när det inte blåser? Solenergi är bra men inte praktiskt för energiproduktion i stor skala. Men vi kan satsa på alla dessa, göra dem ännu mer effektiva. Det gör man redan.
Jag har läst om det där med alger som man matar boskapsdjur med, intressant.