Kommer det bli en häxjakt på poddar utan ansvariga utgivare tro? Eller var det en engångsföreteelse som vi foliehattar kan misstänka?
Hur kommer mediadebatten präglas av det här fallet? Kommer DI bedriva jakt på alternativa ekonomipoddar?
Citat:
Den högerextrema podduon Ingrid Carlqvist och Daniel Frändelövs sände sin podd Ingrid och Conrad live utan att ha utsett en ansvarig utgivare, vilket är ett krav i grundlagen. Nu döms de till 60 dagsböter á 50 kronor för Daniel Frändelöv och 100 kronor för Ingrid Carlqvist.
I sitt försvar har podduon framfört att gärningen ska vara straffri enligt ”principen om social adekvans” – alltså fall där straffansvar för ett brott anses vara orimligt. Helsingborgs tingsrätt tillbakavisar det försvaret. Försvaret har också framfört att de anser att Ingrid Carlqvist inte visste om att de behövde ha en ansvarig utgivare. Men hon har fått ett brev från JK med information om att hon inte är tillåten att sända liveradio utan att ha utsett ansvarig utgivare. Ingrid Carlqvist menar dock enligt domen att det varit ”något lurt” med JK:s erinran och att hon låtit en researcher ringa samtal till myndigheter för att undersöka frågan. Då ska hon kommit fram till att det är osäkert om lagen gäller. Det tillbakavisas dock av tingsrätten.
https://www.medievarlden.se/2019/04/sande-hogerextrem-radio-utan-utgivare-doms/