UNT (betalvägg) skriver:
Citat:
Med en spade krossade mannen ett fönster till vårdcentralen i centrala Uppsala, en natt i höstas. Inne i lokalen plockade han på sig några kondomer som låg i en korg innan han krossade en annan fönsterruta för att ta sig ut.
(...)
Vid rättegången erkände mannen gärningen men förklarade att han var narkotikapåverkad vid tillfället och att hans tanke säkert var att ta mediciner. Han döms för stöld och fälls också för att vid två tillfällen ha burit kniv på allmän plats. Mannen förekommer sedan tidigare under 22 avsnitt i belastningsregistret och döms nu till en månads fängelse.
Vad mer kan sägas om händelsen? Är påföljden rimlig med tanke på att motsvarande straff inte sällan utdelas för exempelvis våldtäkt?