Citat:
Ursprungligen postat av
Dryckeshorn
I huvudstaden definitivt.
För stor lunch på lunchrestaurang som man bara blir fet av går på minst 129kr. Och det är de billigare.
Råvarorna till näringsriktig, rejäl gryta som du bara slevar ihop en gång en gång i veckan och sen dumpar i kylen för att slafsa upp i låda innan du går till jobbet kostar mindre än 30 kr, även med den senaste tidens ökade matpriser.
Jaa det är det som är sååå fel feel feeel.
Restaurangerna köper till rabatt - kök o maskiner används 360 dagar per år x 15 tim
(ex enbart lunchrestauranger) - o ändå blir det mycket dyrare när det borde vara billigare,
Tillverka spik o klammers själv istället för att köpa - eller saffran o lönnsirap