2019-03-26, 21:59
  #25
Citat:
Ursprungligen postat av preev
Att kolla på porr är att cucka sig själv, titta på när en alfa knullar en tjej blablablablabla
Jag tror att du skulle må bra av att skaffa dig en flickvän. Faktiskt.
Citera
2019-03-26, 21:59
  #26
Medlem
RZLAs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av herrwille
Och vilka folk är det som fortfarande håller spridningen av sina gener intakt då? Jo, dom länder med fortfarande stark religiös tro.

Folk i väst värdesätter liberalismen i hur mycket frihet man har att leva ansvarslöst och ovärdigt i sina 90 år här på jorden.

Medans dom mer traditionsenliga anti-liberala muslimerna samlas i sina lokala moskéer där dom samverkar och bildar familjer.

Vi vita människor i norr var där bara för några generationer sedan, men idag ser vi ett högre värde i tillfredställelsen och i kortsiktigheten.
För det är ju själva essensen i frihet och motsatsen till ”religiös extremism”.

Vilka tror du kommer att vinna i slutändan?

Att vi skaffar mindre barn i väst nu än tidigare har absolut ingenting med porr att göra, haha. Det handlar om att folk väntar längre med att skaffa barn för att de ska göra karriär och tjäna pengar, förverkliga sig själva, och allt vad det kan vara. En annan orsak till att folk i u-länderna skaffar fler barn, är för att barnen ska kunna ta hand om sina föräldrar när de blir gamla, i västvärlden litar man på att samhället ska ta hand om de äldre istället.
__________________
Senast redigerad av RZLA 2019-03-26 kl. 22:06.
Citera
2019-03-26, 22:01
  #27
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kristofferG
Du måste vara extremt svag mentalt om du påverkas av porr. Sköt dig själv och låt oss andra runka ifred. Eller är det din mission att rädda västerlandets män från porrens förödelse?

Om man ej påverkades av porr så hade ingen kollat på det. Allt man gör påverkar en.
Citera
2019-03-26, 22:07
  #28
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Riverrun

Att runka för mycket är inte bra. Helstbör man försöka skaffa partner så man kan ha sex istället för onani.

Finns absolut INGA vetenskapliga belägg whatsoever för att det finns nån övre gräns för hälsosam onani bortsett om man ådrar sig skavsår eller andra defekter på kuken pga det.

Finns däremot gott om bevis för att det är hälsosamt både för prostata, blodtryck, sömn och diverse annat.

Din porrgrej kan jag hålla med om i vissa aspekter men sprid inte en massa skit för fan.
Citera
2019-03-26, 22:11
  #29
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fittarministern
Finns absolut INGA vetenskapliga belägg whatsoever för att det finns nån övre gräns för hälsosam onani bortsett om man ådrar sig skavsår eller andra defekter på kuken pga det.

Finns däremot gott om bevis för att det är hälsosamt både för prostata, blodtryck, sömn och diverse annat.

Din porrgrej kan jag hålla med om i vissa aspekter men sprid inte en massa skit för fan.

För mycket runkande kan vara negativt för hårdheten och gör det svårare att komma. Blir alltid betydligt hårdare och har starkare och bättre orgasmer om jag avhållit mig från onani inför sex.
Citera
2019-03-26, 22:20
  #30
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Riverrun
För mycket runkande kan vara negativt för hårdheten och gör det svårare att komma. Blir alltid betydligt hårdare och har starkare och bättre orgasmer om jag avhållit mig från onani inför sex.

Ok...för när det gäller mig är det precis tvärtom.

Nu runkar jag givetvis inte ett par timmar innan sex men om jag t.ex. kommit dan innan medelst runk eller knull så är den mer på hugget. Snabb till rejält stånd och hård.

Har jag pga andra åtaganden haft torka och inte heller runkat på en vecka eller mer går den in i nåt sorts viloläge och blir allmänt slöstartad.

Du tror inte att det är så att detta helt enkelt är individuellt och att var och en ska göra det som funkar bäst istället för att lyssna till nån sorts självutnämnd antirunk-profet?

Finns en kille härinne som heter Rebali179 som runkar frenetiskt mycket. Vore kul om han kunde komma in och delge oss sina pros & cons of runking.
__________________
Senast redigerad av Fittarministern 2019-03-26 kl. 22:53.
Citera
2019-03-26, 23:39
  #31
Medlem
Ja, det är ju som att titta på sport. Bara betacucks gör det. Alpha-chads lirar boll själva.
Citera
2019-03-27, 07:33
  #32
Medlem
Waldschrats avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RZLA
Exakt, om man inte har tillräckligt kraftig libido för porr och sex med riktiga kvinnor så är man ingen testosteronffylld alfahanne. Extra konstigt blir det att det är unga manliga, ensamma, gråtrunkare som vänder sig till 1800-tals teorier om att onani är skadligt och att kalla duschar är nyttiga och livsförändrande. Ni låter som gamla pingstvänner hela högen.

Och det naturligtvis inte bara svenskar som kolla på porr, folk i hela världen och av alla raser tittar. Utom i länder som Saudiarabien, där folk inte gör det pga av förbud och religiös extremism. Kanske vore ett sådant land något för TS? Slippa det degenerade västerlandet och alla cuks.

Edit: reserverar mig för ev stavfel, skriver från mobilen.

Haha, det är på grund av såna inlägg man älskar Flashback.

Nyhetsflash: Man tittar även på porr om man är i ett förhållande, ibland vill man ha snabba resultat. Har aldrig fått klagomål: "Inget fel på din potens".

Om någon börjar snacka om alfa och beta så utgår jag direkt ifrån att hen (höhö) är en osäker idiot utan självförtroende.
Citera
2019-03-27, 08:51
  #33
Medlem
VoldsamKnarkares avatar
Porr är som droger. Om det görs i moderation behöver det inte vara speciellt skadligt. Om det missbrukas kommer det förstöra för användaren.

Missbrukar du å andra sidan något har du ju problem i grunden som måste tas itu med. Det är lite det NoFap handlar om. Skippa porren som förstört för en. Men utöver det så missbrukar inte missbrukare en sak, det är ett beteende. Det handlar om att lägga om alla sina ovanor.

Är inte heller ett fan av alfa/beta-tugget. Men en som går in helhjärtat på NoFap tränar, äter nyttigt, håller sig aktiv. Det krävs för att klara av det i längden. En som missbrukar porr söker efter snabba kickar, njutning utan motprestation. Det är alltså tänkbart att porrmissbrukaren trycker i sig skräpmat, lever stillasittande, dricker mycket, drogar och röker cigaretter. Vem är mer underlägsen?

Jag säger inte att alla som kollar porr är det men många är. Sen tycker jag alla borde avstå från det i hög grad, i synnerhet människor som är i relationer liksom människor som är ensamma. Av samma anledning som jag anser att människor ur detta klientel inte ska syssla med droger. Missbruk kommer förstöra relationen och det kommer även förstöra den ensammes chanser att skapa relationer.
Citera
2019-03-27, 09:20
  #34
Moderator
Nospheratus avatar
Relationer och samlevnad: allmänt --> Pornografi
/Moderator
Citera
2019-03-28, 14:16
  #35
Medlem
Jag brukar ha minst 15 flikar uppe, med bara webcamflickor. Är jag en cuck?
Citera
2019-04-03, 19:21
  #36
Medlem
Hovslättsmannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av preev
Att kolla på porr är att cucka sig själv, titta på när en alfa knullar en tjej man aldrig kommer få knulla medans man runkar, tror ni hjärnan gör skillnad på att det är pixlar? knappast, det går in i ditt undermedvetna att du sitter och runkar när alfahanen knullar. Mentalt självmord

iställt för att sitta där och streama porr med 10 flikar och sen spruta på er själva kladdiga med kalsongerna vid strumporna, sluta med skiten, börja kallduscha iskallt på morgonen, basta efter gymmet. se vad som får er att må bäst. vad tror ni själva?

Ge det en chans, inte sluta runka i 2 veckor utan ge det tid, ungefär ett halvår. vem vet kanske ditt liv förändras och du börjar få knulla dom skitsnygga brudarna som du ser i porrfilmerna i verkligheten!

Kan du inte gå med i Jehovas Vittnen i stället? Det vore mindre störande.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in