Citat:
Ursprungligen postat av
hattrickboomer
Det här var faktiskt jävligt många bra svar, tack som fan!
Anledningen till att jag reagerat på självrisken är att jag hade en spegel som gick sönder och värdet på spegeln låg under självrisken vilket betydde att jag inte kunde anmäla skadan. Så jag "förlorade" 600 SEK men spegeln är dock än i brukbart skick med lite lim.
Jag ska kolla in det bolaget som kan stå för självrisker och se om ett självriskkonto på banken också vore något.
Här har ju försäkringen fungerat som den ska tycker jag. En "billig" pryl går sönder, försäkringsbolaget vill inte starta ett ärende på prylen. Du borde kunna casha en ny spegel själv.
Alternativet (låg till ingen självrisk) är att du sitter och betalar ett par hundra kronor till i månaden för att få en ny spegel då och då. Låt oss säga att premien höjs 100:-/mån för att du inte vill betala självrisk. På ett år hade du istället kunnat spara ihop till två speglar, men du sitter och betalar för ingenting till försäkringsbolaget.
Nä, få lite "sparstake" istället och sköt sådana där smågrejer själv.