Citat:
Ursprungligen postat av
Mia-Rovy
Jag tror att du mår dåligt för att du inte trivs med din nuvarande livssituation.
Man mår helt enkelt dåligt när man inte trivs. Du behöver förändra ditt liv.
Jag tror att du är ute på helt fel spår när du väljer att behålla det som tynger dig och bara dämpa din känsla av tyngden.
MEN, jag vet att när man gått med problemen länge så kan man börja bli så van med dem att man slutar kunna identifiera dem.
Och det kan också bli svårt att ens vilja om man är djupt deprimerad. Så antidepp är jag mer neutral till. Men benso kommer du att ångra.
Jag är villig att förändra mitt liv, och jag förstår innebörden med det.
Det kan känner som jobbigast i nuläget är att ha någon motivation överhuvudtaget till detta, och just därför som jag söker mig till läkemedel för att få någon typ av grundstruktur att jobba på.
Men som du säger så är det just det att jag har svårt att identifiera problemen i mitt liv, det känns konstant som jag har potatismos i skallen, och tankarna flyger fram och tillbaka. Men jag kan aldrig riktigt sätta fingret på varför jag mår pyton.
Jag är frisk, har det bra ställt med min familj, en fast anställning med ganska hyfsad lön, och en partner att leva med. Egentligen har jag inte ett smack att klaga på, men jag njuter inte av livet för 5 öre, varenda dag känns som en pina. Hade hellre tagit ett härligt isdopp i sjön och glömt att simma upp igen.