Citat:
Ursprungligen postat av
MidlifeMommy
Första fredagen på 3,5 år som hon inte använder skylten SKOLSTREJK FÖR KLIMATET?
Ska vi inte spekulera i varför?
Hur gick det förresten med hennes heroiska kamp för att ta afghanska F4F-medlemmar till Sverige, som du berättade om i höstas? Nej, den sker förstås i tysthet…
Afganistanfallet får du ta upp med Inspiratoeren, hens avstängning hävs väl i dagarna
Att Greta har en annan skylt beror nog på att det pågår ett krig nu, som du säkert sett.
F4F i 60 talet andra städer än Stockholm hade stora demos i Torsdags. Greta har förhållandevis haft en låg profil, trots att hon visat sitt stöd.
Spekulationer :, hon vill inte beskyllas för att sno rampljus? . Kanske det finns en hotbild? Kanske osams med andra i rörelsen. I Tyskland var det Neubauer som verkar hållt i taktpinnen om F4Fs roll som fredsrörelse.
Att F4F tar ställning för Ukraina gillas inte av alla på kommentarsfälten på andra forum. (Rysstroll?)
Jag har följt lite F4F Ukrainaavdelningens vädjande videos ifrån när kriget precis bröt ut. Och lika rörande var F4F Russias stöd till freden.
Det blir säkert för mkt, OT att gå djupare in i här, men jag planerar inom kort att starta en annan tråd där vi kan gräva vidare in i F4F som organisation i en annan forumdel här på Flashback.
Citat:
Ursprungligen postat av
MidlifeMommy
Skulle tro att det är någon slags vintergrön buske, typ rhododendron (dålig på växtnamn), så det kan nog vara i en svensk park eller trädgård. Hon har ju ganska mycket kläder på sig också. Typiska second hand-varor efter att den gula regnjackan blivit utsliten av allt strejkande?
För att vara uppfiskade ur en UFF-container ser de förvånansvärt nya och fräscha ut.
Hon har onekligen blivit rund om kinderna och det har lagt sig lite under hakan också. Typiskt hull hos välmående småbarn.
Förhoppningsvis beror det bara på att hon tillfrisknat från sin ätstörning, även om det förstås kan ha andra orsaker.
I en annan tråd skvallrades det om att Malena har alkoholproblem och i så fall kan det ju vara en lättnad att ha flyttat hemifrån.
Visst är det en rhododendron. Som de ser ut ungefär i Stockholmsområdet nu. Men var stickade vantar verkligen nödvändigt i Fredags. Det var nästan vårväder otroligt nog i början på Mars.
Och varför gömmer Greta sig med buskaget som bakgrund? Ville hon inte avslöja något om var hon var? ( hotbild?).
Nåt var det bakom den udda bilden.
I övrigt så har man sett jackan flera ggr, tidigare. Symbolen på mössan som jag nte sett tidigare verkar vara någon hbtq symbol??
Och visst ser hon välmående ut. Nästan som en helt annan person jämfört med ett par år sedan då hon såg äldre och mer härjad ut.