Citat:
Ursprungligen postat av
Jenshall
Och forfarande huvudfrågan är det svenska landslagsläkaren som ger tillstånd för start i varje tävling?
Japp, Frida verkar behöva rapportera till landslagsläkaren precis som vanligt.
Citat:
Rickard Noberius, ny landslagsläkare inför den här säsongen, berättar att han har haft regelbunden kontakt med Frida Karlsson under sommar och höst – trots att hon valt att lämna det svenska skidlandslaget.
– Vi försöker ge samma service till de som står utanför laget, för vi räknar ju med att de ska vara med och tävla under vintern. För att vi ska kunna hjälpa dem så mycket som möjligt under vintern så önskar vi att vi har så mycket kunskap och information om dem som vi kan, jag är ju ny i laget så jag behöver ju lära känna de som är med, säger Noberius.
….
För att åkare ska få lov att tävla för det svenska landslaget behöver de kunna uppvisa en god hälsa. Det säkerställs bland annat blodprover och bentäthetsmätningar, berättar Noberius.
– Man ska ha en god hälsa, vara i balans i kroppen. Är inte kroppen i balans, då kommer man inte kunna prestera på den nivå som man önskar under säsongen. Och det är ju klart att det är det medicinska teamets uppgift att försöka optimera dem för att ha så bra hälsa som möjligt för att kunna prestera maximalt. Men även en hälsa för framtiden förstås. De två sakerna tycker jag går hand i hand.
https://www.svt.se/sport/langdskidor/landslagslakaren-om-kontakten-med-frida-karlsson