Om till exempel antibiotika har skadat floran kan det vara mycket svårt att lappa och laga eller ens hitta rätt bakteriesort. Probiotika brukar komplettera floran, snarare än förbättra den. Det finns flora scan att köpa. Vid skadad flora kan förresten immunförsvar bli delaktigt i nedbrytningen av födoämnen, och då kan det behövas allergiprover för att kunna sy ihop rätt diet.
Såg för övrigt på TV en intervju om boken "Kimchi och kombucha"
Citat:
Fermentering finns här (i Sverige), filmjölk och yoghurt är fantastiska bärare av bakterier men livsmedelsindustrin pastöriserar så vi har inga levande bakterier kvar såvida man inte tillsätter det.
De flesta (bakterier) dör av magsyran.
Mjölksyrabakterier som tas i tablettform, de flesta är verkningslösa, inte innehåller de bakterier som det står. Man behöver att de har en obruten kylkedja. Kapslar är att föredra, skyddar mer mot magsyran.
Visst brukar livsmedelsindustrin tillsätta bakterier? Det står i princip alltid yoghurtkultur på innehållsförteckningen.
Citat:
Ursprungligen postat av
marangzviss
Har någon slags mjölksyrabakterier på kapslar, men honung är kanske bättre?