Sverige kommuner och landsting, SKL, räknar med att kommunernas kostnad för flyktingar nästan fördubblas fram till år 2025, skriver Sydsvenskan.
De flyktingar som anlände till Sverige under 2015 och 2016 är just nu på väg ut på svensk arbetsmarknad. Som försörjning under denna fas får de etableringsersättning via Arbetsförmedlingen.
https://www.sydsvenskan.se/2018-12-27/snabb-okning-av-ekonomiskt-bistand-till-flyktinginvandrare
Jag tolkar detta som att flyktingar får ersättning från Arbetsförmedlingen under tre år efter att de kom till Sverige, den så kallade etableringsfasen.
Men efter tre år förväntas flyktingarna kunna försörja sig själva genom att skaffa jobb på den öppna arbetsmarknaden. Om flyktingarna då inte klarar av att försörja sig själva, så måste kommunerna betala för deras uppehälle.
För landets kommuner, som via sina socialnämnder står för betalningen av ekonomiskt bistånd, kan detta innebära kraftigt höjda kostnader. Eftersom detta stöd regleras av lag, är också möjligheten att påverka beloppen mindre än för andra kommunala utgifter.
SKL:s prognos, som redovisas av Sydsvenskan, visar att flyktingar redan idag får ta emot hälften av allt ekonomiskt bistånd som betalas ut av myndigheter i Sverige. År 2025 väntas summan ha stigit till 55%.
År 2015 var det fortfarande bara 37% av det ekonomiska biståndet som gick till flyktingar.
Visst är flyktinginvandringen en guldgruva?