Citat:
Ursprungligen postat av
DonaldTrummp
Bor i hus med fjärravläsning så ska försöka gissa rätt å ditt ärende. Kolla fysiskt på din elmätare så att den verkligen är den som är kopplad till din lägenhet. Mätarnummer på mätare och räkning. När du vet vilken mätare du betalar för så bryter du strömmen på den. Kolla sen i din lägenhet så att lamporna har slocknat.
Mike Oence
Tja.
Det finns inget mätarnummer på min räkning, Det står bara specat förbrukning från-till tex saxxat från junis räkning "Förbrukning 100244.1-101185.41=941.31kWh*0.736kr/kWhexkl moms"
I mätarskåpet är mätarna uppmärkta med nummer 1 till 6.
Jag var till vicevärlden och frågade vilken mätare som ska höra till min lägenhet och han sa mätare nr 4:
Den mätarens förbrukning står på 61tusen nånting kWh, och när jag drar säkringarna till den mätare så slocknar det i min lägenhet så det är ju rätt.
Men mina tre senaste räkningar hänvisar ju till en mätare med mätarvärden över 100k.. Och den enda mätaren som visar över 100tusen kWh i mätarskåpet är nr3..
Så jag har garanterat betalat för grannens el ända sen jag flyttade in för 14 år sedan men endast reflekterat över det senaste halvåret då dom verkar förbruka el som en mindre fabrik.
Hur går jag vidare med det här? Jag vill såklart ha igen alla mina pengar som jag betalat extra. Och det lär bli svårt för bostadsföreningen att indriva betalning av grannen i efterhand.. Det har bott 3st olika personer där under tiden.
Vad har jag för rätt att få igen pengarna? Funderar på att kontakta en jurist lr nått innan jag tar snacket med föreningen.