Citat:
Ursprungligen postat av
Guhrra
Du kan inte jämföra Sverige med USA då kostnaden skiljer sig så jävla mycket på fånge/dygn
Citat:
Ursprungligen postat av
Guhrra
Ingen risk för återfall av brott som nämts ovan sen kan du säkert hitta någon studie som visar att dödstraff är bra för att avskräcka
USA är det enda land vi egentligen kan jämföra med då det är den enda demokratiska fungerande rättsstaten som tillämpar dödsstraff. Självfallet är det billigare med dödsstraff exempelvis i Iran då det i praktiken bara är att skjuta den tilltalade bakom domstolshuset. Så fungerar det inte i en rättsstat.
Vidare rörande din tanke om att dödsstraff skulle agera som avskräckande faktor pekar samtlig forskning på motsatsen. Det enda tillfälle då dödsstraff skulle agera avskräckande är på brott där dödsstraff inte kan användas i enlighet med proportionalitetsprincipen (i kort, småbrott).