Citat:
Ursprungligen postat av
ReiseReise
Detta.
Sedan tänk på att det är just runt skrevet som om dina byxor spänns och töjs när du både rör dig och sitter ner.
Och den simpla detalj att tyget rör sig mest där när man går. Även mjuka bomullsfiber har en begränsad livslängd när dom böjs fram och tillbaka gång på gång, slitage mot hud/annat tyg förvärrar situationen och tajta byxor som tyget sträcks mycket i kan gå sönder relativt snabbt.
Det finns ett flertal mer eller mindre bra sätt att minska problemet. Bäst är att innan det hunnit gå hål förstärka området.
Man kan använda textillim för att sätta en förstärkningslapp på insidan, eller stryka fast lagningslappar där. Jag är inte helt nöjd med detta, det förstärkta området blir betydligt styvare och stadigare, dels kan det bli obekvämt och dels får man betydligt mer rörelse och slitage just utanför kanten av förstärkningen, men det är enkelt att göra.
En bättre metod är att förstärka området med maskinsöm fram och tillbaka, matchar man trådfärg, sömriktning och stygnlängd med tyget kan det bli ganska osynligt, särskilt efter lite användning och någon tvätt. Metoden kan användas ensam så abra sömmarna agerar förstärkning, eller med en lapp på insidan som förstärkning - relativt tunt tyg räcker, fortsätt sömmarna ut utanför lappens kant. Det hela blir lite styvare, men inte alls på samma sätt som dom limmade alternativen, och utan någon tydlig kant där styvheten avtar = man slipper områden som slits särskilt mycket.
Man kan göra detta själv, eller få det gjort, ofta relativt billigt. Några företag utför även stoppning av hål i jeans, som kan ge en nästan osynlig lagning efter det redan gått hål.