2018-11-14, 21:56
  #49
Bannlyst
Någon som vet namn på BO och misstänkt GM? Någon med insyn i staden?
Citera
2018-11-14, 22:06
  #50
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Grisbrottaren
På Astrakanvägen finns Gryning Snäppans [sic] ungdomshem. Kan det vara där?
Det ligger visserligen i Källtorp, men det är rätt nära Torsred. Jag har inte lokalkännedom och kan avgöra om t.ex. Källtorp kan omtalas som en del av Torsred.

De tar tydligen emot enligt Sociallagen (SoL) §§ 7.1.1, 7.1.2, 7.1.3 och 7.1.4, så det kan knappast röra sig om bl****r i så fall.

Om man kikar på hvb-guiden så står det så här om Snäppans ungdomshem :

Lagrum: SoL 7.1.1, SoL 7.1.2, SoL 7.1.3, SoL 7.1.4

Målgrupp: Barn med invandrarbakgrund, Ensamkommande, Pojkar och flickor

Så det kan mkt väl handla om flickor men invandrarbakgrund.
Citera
2018-11-14, 22:06
  #51
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Grisbrottaren
Häktning kan beslutas om för högst 14 dagar åt gången. HVB-hemmet där brottet ska ha förövats kan sannolikt ses som ett sådant "särskilt ungdomshem".

Med särskilt ungdomshem menas Ungdomshem som drivs av SiS enligt 12§ LVU. Snäppan är inte ett SIS-hem.
Citera
2018-11-14, 22:07
  #52
Medlem
Mad monks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Daja70
”Bråkat”?

Medias kodord för hänsynslöst våld utfört av berikare.
Citera
2018-11-14, 22:08
  #53
Moderator
intermittentexplosivitets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Maxodus
Någon som vet namn på BO och misstänkt GM? Någon med insyn i staden?
Man placerar ofta ungdomar på HVB-hem i en annan stad än hemstaden, så ungdomarna kan komma från vilken ort som helst (i princip) i landet. Säkert Göteborgstjejer. Så meningslöst: en mördad och en mördare...
Citera
2018-11-14, 22:11
  #54
Medlem
788578s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av speedskater
Fy faan vad sjukt land.

Har aldrig hänt någonsin att småflickor dödar varandra. Känns som att stora delar av Götaland och Svealand håller på goes bananas.

Sluta vara så jävla dramatisk. Grova överfall sker hela tiden på HVB-hem över hela landet, och har alltid gjort. Att just detta gick lite längre är indikation på absolut inget.
Citera
2018-11-14, 22:12
  #55
Medlem
ThordOlavssons avatar
Ttela skriver:

Citat:
Den skadade flickan som är 17 år avled av sina skador på sjukhuset. Anhöriga är underrättade.
http://www.ttela.se/nyheter/trollh%C...ild-1.10711146

Det talar mot att det rör sig om en ensamkommande.
Citera
2018-11-14, 22:16
  #56
Medlem
ThordOlavssons avatar
Mer om Snäppans ungdomshem

Citat:
Vår inriktning

Snäppan tar emot ungdomar för planerade behandlingsuppdrag. Behandlingen är miljöterapeutiskt inriktad utifrån en psykodynamisk grundsyn. Ungdomarna erbjuds en förutsägbar miljö med återkommande rutiner. Ungdomen ges därmed möjlighet att arbeta med sin utveckling genom en miljö som är trygghetsskapande och jag-stärkande. Vår verksamhet finns i fina, ändamålsenliga lokaler och alla ungdomar har egen dusch och toalett på rummet. Lokalerna innehåller också en integrerad lägenhet där man kan träna för eget boende eller bo om man behöver en lugnare omgivning för en tid. Skolgången är en viktig och central del av vår verksamhet och integrerad i en vanlig högstadiemiljö. Ungdomarna har möjlighet att ha sin undervisning helt eller delvis förlagd i ett eget klassrum med två pedagoger. Eftervård tillhandahålls och är individuellt utformad.

Vi sätter individuella mål tillsammans med ungdomen, familjen och berörd socialtjänst. Vi arbetar strukturerat och tydligt med våra genomförandeplaner, som upprättas utifrån BBIC (Barnets behov i centrum).
http://www.gryning.se/verksamhet/snappan/

Otrolig mängd floskler!
Citera
2018-11-14, 22:18
  #57
Medlem
xmzs avatar
Ska vi satsa på att hon blev knivad? Tänkte att hon kanske slagit huvudet i backen under slagsmålet, men låter ju som att polisen kom in mitt i.
Nävarna på en 17-årig tös lär väl inte orsaka skador som medför döden, så något tillhygge måste ha använts. Kanske var planerat att skada redan från början?

Säkert två borderlinebrudar från det där hemmet. Det är för lite skvaller i tråden för att vara två vanliga gymnasietjejer som klöstes på rasten och den ena blev dräpt.
Citera
2018-11-14, 22:23
  #58
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LeifD2
För en tid sedan var det ett fall i Norge där en ung tjej mördade en i personalen. GM hade en lång histora av psykos/psykaska problem. Men eftersom psykvårde även i Norge är i princip nedlagd, speceillt för barn, så satt hon på ett boende liknande HVB-hem. Ett sådant boende har varken faciliteter eller personal att ta reda på en så sjuk person som det rörde sig om, så gick det som det gick.

Leif D vibbar att det är liknande i det här fallet; en lång histora av psykiska problem, kanske även droger (som i regel förvärrar situationen).

Låter som en sannolik bakgrund till det som hänt
Citera
2018-11-14, 22:31
  #59
Medlem
Är det bekräftat att det rör sig om Snäppan? Brättegården finns ju också som är ett SiS/LVU-hem för flickor men det ligger ju inte i Torsered.
Citera
2018-11-14, 22:32
  #60
Medlem
MGM är under 15, jag kan lova er att hon hade suttit i arresten annars för detta. Så hon kommer inte ens bli dömd för detta.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in