• 1
  • 2
2018-10-31, 00:50
  #13
Medlem
JimmieHendrixs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av frasselito
Om man definierar konst som musik och bildkonst så tror jag inte människor kan svimma av att det är så vackert.

Om man skulle svimma så är det inte människor, det är någon annan varelse som kan ta in konsten till fullo och därmed svimma av eufori.


Men jag tror konst kan skapa mening.
När jag tittar på tavlor av konstnären Sam Brown så kan jag verkligen känna mening och syfte med tillvaron. Det är väldigt magiskt. Men inte så att man svimmar.
https://www.ceruleansam.com

Sån konst gillar jag. Sånt som väcker känslor i en.
Ja det var vackert. Hade det varit en stor glob som man gick under där någon riktig mäktig orkester också spelade så hade åtminstone jag nog känt mig lite smått svimfärdig. Jämför Sam Browns tavla med någon runristning för 1000 år sedan så har det gått snabbt. Tänk då vad som kan hända på ett antal miljoner år, när det är en artificiell extrem intelligens som gör musiken och målar tavlorna. Vi kanske pratar om ett IQ på en miljard, vem vet.. Michelangelos konst ^1000..
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in