• 1
  • 2
2018-10-24, 21:08
  #13
Moderator
Chantres avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ribersborg
Självklart inte, driver du med oss. Bilar som trängs huller om buller, från höger o vänster, och fotgängare med barnvagnar som får sicksaxa sig fram mellan de bilar som behagar att släpper fram. Allt medans trötta poliser står o hänger.

EN (1) polis har kunnat sköta trafiken med en hand, det är allt som behövs och inga fler incidenter hade riskerat att hända. Men så gör vi inte i Sverige, utomlands så är detta just an other day at work.

Sen undrar polisen varför de har så dåligt anseende och lågt förtroende. Sätt igång o jobba och lägg till med en slogan som ni följer, To Protect and Serve kan kanske ge lite inspiration.

Vanligare i Malmö att man ser en brandman dirigera trafiken när ljusen är sönder efter en olycka än att de nyfikna poliserna gör en insats.

Citat:
Uppdatering kl. 20.35: Enligt Region Skånes hemsida – skadelägesinformation har den skadade fotgängaren, en man i 60-årsåldern, lindriga skador.

Polisen orkar inte ens ringa till sjukhuset för att få direkt information om personen de körde på.
__________________
Senast redigerad av Chantre 2018-10-24 kl. 21:12.
Citera
2018-10-24, 21:36
  #14
Medlem
Lian.Vendls avatar
Lite hög hastighet kanske... shit happens
Citera
2018-10-25, 18:55
  #15
Medlem
Hen hade säkert begått ett brott under sin livstid
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in