En sval och mörk matkällare är att föredra.Vet vissa som förvarar knölarna under diskhon också i brist på annat, dock då inte några större kvantiteter.
Nån som vet hur länge håller potatis om man förvarar de rätt? Är det så att vinterns potatis kommer från hösten skörd? I så fall borde de kunna hålla i 3-4 månader när man köper från affär?
Såg ett USA-program, där sa de: "Absolut inte i kylen, utan mörkt och svalt"
Jag som alltid haft dem i kylen.
Jag också, men i mitt kylskåp är det mörkt och svalt. Det borde det rimligtvis vara i amerikanska kylskåp också... För det mesta så köper jag dock inte fler potatisar än jag behöver, vilket elliminerar dylika problem.
Mja, fukten kondenserar i ett kylskåp. Kondens => mögel.
Det absolut enklaste är att köpa potatis i lösvikt, och inte köpa så många att det blir frågan om någon långtidsförvaring. En annan fördel med det är att man kan plocka till sig enbart stora och fina exemplar, vilket spar tid när det blir dags att skala dem. Det tar ju längre tid att skala 20 små potatisar än 10 stora.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!