2018-09-27, 17:24
  #1069
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ola Schubert
Personligen så tycker jag att vi bör använda oss av EU i betydligt högre grad. Lilla Sverige smäller inte så högt, men det gör EU, världens största handelsblock.

Kina har inte råd att vara ovän med både USA och EU, samtidigt.
Får väl tillägga till tidigare svar
Jag betvivlar att EU ger sig in i en större konflikt med Kina av denna anledning, men däremot kan vi få hjälp av dem, något vi är i skriande behov av då det visat sig att svenska politiker är totalt inkompetenta när det kommer till utrikespolitik, avsaknaden av takt o ton är rent av skrämmande.
Citera
2018-09-27, 17:47
  #1070
Medlem
Ola Schuberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Roy666
Får väl tillägga till tidigare svar
Jag betvivlar att EU ger sig in i en större konflikt med Kina av denna anledning, men däremot kan vi få hjälp av dem, något vi är i skriande behov av då det visat sig att svenska politiker är totalt inkompetenta när det kommer till utrikespolitik, avsaknaden av takt o ton är rent av skrämmande.

Nu tycker jag, iof, inte att den kinesiska sverige ambassadören betett sig speciellt civiliserat sedan han tillträdde sin post.

Om svenska politiker är okunniga om Kina, så är det absolut ingenting emot den okunnighet om svenska förhållanden som den kinesiska ambassaden uppvisar, och vad värre är, det kinesiska utrikesdepartementet.
Citera
2018-09-27, 18:08
  #1071
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ola Schubert
Nu tycker jag, iof, inte att den kinesiska sverige ambassadören betett sig speciellt civiliserat sedan han tillträdde sin post.

Om svenska politiker är okunniga om Kina, så är det absolut ingenting emot den okunnighet om svenska förhållanden som den kinesiska ambassaden uppvisar, och vad värre är, det kinesiska utrikesdepartementet.
Så sant, de är mycket okunniga där när det kommer till hur väst funkar.
Vi ser det i dess ytterlighet när det kommer till turism där nyrika Kineser med obefintlig kunskap om omvärlden ger sig ut i världen och beter sig exakt som hemma.

Men de är sällan o aldrig de lägger sig i andra länders angelägenheter så länge de inte blir kritiserade, attackerade eller kalla det vad du vill men du fattar.
Media i Kina rapporterar mycket lite om vad som händer i andra länder om inte Kina är inblandat och så har det vart sen jag börja intressera mig för landet.

Om ambassadören betett sig illa beror det på instruktioner uppifrån, förmodligen har han fått i uppdrag att finna anledning att ge igen för gammal ost.
Citera
2018-09-27, 19:17
  #1072
Medlem
LuluBrooksies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SecundusSilent
Såvitt jag känner till finns ingen brottsmisstanke mot kineserna eller någon anmälan upprättad.
Nej, men en anmälan om misshandel var PÅ VÄG att upprättas av hostelpersonalen mot kinesiska turisterna. De var dock snälla nog att inte göra det, men de larmade polisen pga att dessa tres beteende var under all kritik.
Citat:
Detta fanns iaf inte då den svenska polisen körde ut dem och dumpade de gamla och sjuka...
... De var inte sjuka, de hade just anlänt till Sverige, några dygn senare var de i Amsterdam. Inte sjuka. (Varför skulle man ens ut och resa med sjuka människor? Se igenom lögnen för fan)
Citat:
.... kineserna vid en kyrkogård...
Tunnelbanestationen Skogskyrkogården vid ett lågprishotell söder om Söder. ....
Citat:
ute i periferin en kall höstnatt.. .

... Det var den ANDRA SEPTEMBER och natten var varm, minst 15 grader plus. Polisen kör folk som inte kan bete sig till annan ort så de inte ska dra tillbaka och bråka
Citat:
Detta handlande från polisen är i strid med konventioner om de mänskliga rättigheterna.

Citat:
Enskildas rätt har grovt kränkts, utan vare sig misstanke om brott eller utredning av sådan misstanke.
Nej, polisen har inte fått någon kritik på deras arbete, tvärtom - de gjorde bra ifrån sig.
Citat:
Att polisen hävdar att den godtyckligt kan ta lagen i egna händer och slänga ut gamla och sjuka ute i periferin är bara absurt.

Nej, polisen måste naturligtvis följa lagen. Och förresten, ingen var sjuk. Är man så gammal och så sjuk, så ska man inte resa världen över!
Citat:
Här har polisledningen en uppgift att utreda tjänstefel.
Polisen har redan utrett, de har inte begått något fel, länken finns i tråden. Sök och finn.
Citat:
Dessutom får Sverige som stat stå till svars inför FN för sin fascistiska och rasistiska polismakt.
Hej, herr ambassadörn. Det räcker nu.
Citat:
Lägg till detta en svensk propagandaapparat som strax därefter levererar rasistiska sk underhållningsprogram i den statliga TVn där kineser stigmatiseras på känt rasistiskt manér, så förstår man att Sverige är en totalitär polisstat där inga mänskliga rättigheter respekteras och där den statliga propagandan helt har hjärntvättat folket.
Håller helt med, SVT ÄR statlig hjärntvätt och propagandaapparat. Put them out of their misery! Sverige vore mindre DDR utan SVT och SR.
SVT:
Oxenstiernsg. 20
115 27 STOCKHOLM
SR:
Samma adress.

Tillägg: aktuell länk, SVT ber om ursäkt men Kina är inte imponerade.
https://www.expressen.se/nyheter/svt-ber-om-ursakt-efter-satirinslag-om-kina/
Citera
2018-09-27, 19:23
  #1073
Medlem
Totiuss avatar
Kinas ambassad godtar inte SVT:s ursäkt: ”Hycklande”
Citat:
Kinas ambassaden kommer med skarp kritik mot SVT:s ursäkt för Kina-satiren i programmet ”Svenska nyheter”. De kallar ursäkten falsk och kräver en ordentlig ursäkt. SVT:s programdirektör Jan Helin svarar att bolaget inte tänker be om ursäkt för svensk satir till en regim.
https://unv.is/dn.se/kultur-noje/kinas-ambassad-godtar-inte-svts-ursakt-hycklande
https://www.dn.se/kultur-noje/kinas-ambassad-godtar-inte-svts-ursakt-hycklande/

Som framgår av artikeln har Kinas ambassad publicerat en text på sin webbsida där de underkänner ursäkten. Bland annat skriver de:
”[...] Such an "apology" is insincere, hypocritical and without any real intention. It is an attempt to gloss over the fault and muddle through. We once again strongly demand SVT and the Svenska Nyheter's program staff to stop using excuses such as "original intention", "message lost" or "cultural crash" to cover up and stop committing more mistakes. We once again strongly urge SVT and the Svenska Nyheter's program staff to sincerely apologize to the entire Chinese people and overseas Chinese community, and make a serious commitment to rejecting racism completely.”
http://www.chinaembassy.se/eng/gdxw/t1599321.htm

Som av en händelse publicerar SR P1 Kulturnytt följande några timmar senare:
Kina försökte påverka utbudet på dansk filmfestival
Citat:
Det är nu fastställt att Kina för fem år sedan, år 2013, aktivt försökte förhindra att flera kinesiska filmer skulle visas på den danska filmfestivalen CPH-DOX.
https://unv.is/sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=478&artikel=7052608
https://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=478&artikel=7052608

Är det en slump eller tänker svensk public service ge sig in i ett ”kulturkrig” med Kina? Fortsättning lär följa...
Citera
2018-09-27, 20:09
  #1074
Medlem
Totiuss avatar
Tillägg till mitt förra inlägg. DN:s ledarredaktion skriver om detta i en ledare bakom betalväggen. Ledaren är publicerad igår och uppdaterad kl. 11:02 idag. Den finns på Internet Archive:
Ledare: Pekings gränslösa angrepp på yttrandefriheten
Citat:
Kinas ambassadör i Stockholm, Gui Congyou, har hållit en hög profil sedan han tillträdde sin post förra hösten. Under våren kritiserade han vid flera tillfällen det svenska engagemanget för Gui Minhai och försökte svärta ned den fängslade förläggarens namn.

[...]

Yttrandefrihet täcker in satir – även plump och misslyckad sådan. Därför borde SVT avhållit sig från att be om ursäkt när filmen plockades bort från det kinesiska Youtube på onsdagen.

Framför allt talar mycket för att det höga tonläget har mindre att göra med ett misslyckat humorklipp och mer med de svenska kraven på att Gui Minhai ska friges. Enligt källor i regeringskansliet som Aftonbladet (15/9) hänvisar till uppfattades uppståndelsen kring de avvisade turisterna just som ett svar på arbetet för att få svensken fri.
https://web.archive.org/web/20180927151430/https://www.dn.se/ledare/pekings-granslosa-angrepp-pa-yttrandefriheten/
https://www.dn.se/ledare/pekings-granslosa-angrepp-pa-yttrandefriheten/
Citera
2018-09-27, 20:25
  #1075
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av svensk0kina
Weibo har över 400 miljoner aktiva användare per månad !, så varje Kines känner till Weibo.

Satiren var hemsk, påminner för mycket av gula faran, den rasistiska synen på framförallt Kineser men även andra Östasiater.

Japp, 400 miljoner, varav över hälften är abc. Det ger, med en enkel överslagsräkning, ca 10% av befolkningen som använder den. Det är alltså fler som använder Grindr, en homoapp i Sverige, än vad det är som använder Weibo i Kina. I rest my case.
Citera
2018-09-27, 20:26
  #1076
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lepop
Alla kineser jag har träffat, vet vad Weibo är. Jag har träffat ungefär 0,000000001 promille av kineserna. Ungefär lika hållbart argument...

Vad yrar du om? Kanske sluta dricka innan du postar?
Citera
2018-09-27, 20:50
  #1077
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Roy666
Men om du nu är så kunnig o duktig så berätta för oss okunniga vars du är och surfar, vilka stora landsomfattande siter är det som INTE uppmärksammat detta…..bara så vi som anser annat får en klar bild över vad du läser.
Upp till bevis som du brukar skriva ….annars är det skitsnack.

I Kina, det landet det hela handlar om, är det en dominant nyhetskanal, och det är QQ. QQ har fler användare än vad någon annan mjukvara i hela världen har. Den är utvecklad från ICQ som var populär i Europa för 20 år sedan. Allt som har betydelse för gemene kines kommer upp på QQ. Om du inte tror mig kan du fråga valfri kines, de vet vad QQ är.

På en andraplats kommer weixin, eller wechat på engelska. Det är mer av en dejtingapp i kombination av social media. Båda apparna har utvecklats av företaget Tencent i Kina. Dessa två appar är helt dominerande på kinesiska marknaden.

Sina Weibo är den kinesiska motsvarigheten till twitter. Även om den har många användare, är den inte speciellt stor i Kina. Den används framför allt av politiker, vissa universitetsstudenter, ABC:s (kineser bosatta i andra länder för att göra det väldigt förenklat) samt dissidenter. Går du fram till en average kines i Kina har denne med största sannolikhet inte en aning om vad Weibo är. Anledningen till detta är att diktaturen vill hålla befolkningen obildad. På Weibo kan du läsa om politik, viss kritik av politiska ledningen i Kina (innan man raderar informationen), kineser som delar med sig av sin erfarenhet av andra länder mm. Det är nog den kanal som myndigheterna raderar mest i. Och det är den kanal den största proteststormen ligger i.

För att göra en jämförelse. Dessa incidenter i Sverige hamnar mest på Weibo där politiker håller till. De flesta kineser bryr sig inte, vet inte ens vad IKEA eller Sverige är. En del garvar åt det, en del rycker på axlarna och en del ogillar det, men inte mycket mer än så. När Japans kejsare besökte ett krigsmonument för några år sedan för att hedra offren från andra världskriget, så gick detta omedelbart ut och delades på QQ. Det slutade med flera upplopp i flera städer och en del kineser dödades enkom för att de körde en bil av japanskt märke. Att jämföra QQ med Weibo är som att jämföra Rapport med Enköpingsposten.

Som jag skrivit innan, det hela förstoras framför allt av den kinesiske ambassadören då han troligen är ute efter ett bättre jobb. Det är som när det är en "twitterstorm" i Sverige, dvs Arnstad, Jonas Gardell och Bildt protesterar, det är politiskt intresserade som söker stärka sina roller. Det bästa man kan göra är bara att ignorera detta och gå vidare i livet.

Det är lite kort om hur nyhetsflödet funkar i Kina.
Citera
2018-09-27, 21:01
  #1078
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av grelin1999
Nej det stämmer inte.

En kines som inte vet något om Sverige skiter nog i det.

En kines som däremot funderar på att utbilda sig här eller söka jobb eller ens turista, eller som ser Sverige som en förebild (vår välfärdsstat osv) kommer nu att fundera om.

Det finns ju väldigt många kineser.

Kan säga som så att det känns inte helt roligt göra affärer med kineser just nu. Men jag försöker be om ursäkt och de verkar uppskatta det.

Det finns många uttalanden i detta korta inlägg som får mig att tvivla starkt att du gör affärer med kineser. Om du gör det får du nog inga bra deals då du inte förstår hur de tänker.
Citera
2018-09-27, 21:06
  #1079
Medlem
Totiuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MittPorrKonto
[…]
Dessa incidenter i Sverige hamnar mest på Weibo där politiker håller till. De flesta kineser bryr sig inte, vet inte ens vad IKEA eller Sverige är.
En sajtsökning på China Daily visar att det har skrivits ganska mycket om händelserna:
https://www.google.se/search?q=sweden+tourists+site%3Achinadaily.com.cn& hl=sv&biw=1359&bih=877&source=lnt&tbs=cdr%3A1%2Ccd _min%3A9%2F16%2F2018%2Ccd_max%3A9%2F27%2F2018&tbm=

Så nog lär det här vara välkänt i Kina, och världen, bland de som bryr sig. För de som inte bryr sig spelar det ju ingen roll.
Citera
2018-09-27, 21:07
  #1080
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Totius
En sajtsökning på China Daily visar att det har skrivits ganska mycket om händelserna:
https://www.google.se/search?q=sweden+tourists+site%3Achinadaily.com.cn& hl=sv&biw=1359&bih=877&source=lnt&tbs=cdr%3A1%2Ccd _min%3A9%2F16%2F2018%2Ccd_max%3A9%2F27%2F2018&tbm=

Så nog lär det här vara välkänt i Kina, och världen, bland de som bryr sig. För de som inte bryr sig spelar det ju ingen roll.

Återigen, det är en statsägd nyhetsförmedling. Det är inga kineser i Kina som läser den.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in