Citat:
Ursprungligen postat av
jipeess
vad hände, och har det påverkat livssynen?
en del som klarat livhanken menar sig ha fått en annan livssyn,
andra har inte påverkats öht
själv har jag varit illa ute några ggr;
el-olycka, ytterst nära ihjälklämd och i sista stund räddad från fallolycka, men jag ser nog inte livet som annorlunda, men har blivit mer riskmedveten
däremot verkar det vanligare att folk som återhämtat sig från livshotande sjukdomar får en annan livssyn, mer än de som undkommit olyckor
Det är en viss skillnad på en olycka som aldrig hände - en hypotetisk livsfara - och att faktiskt ha varit nära döden på riktigt.
Att "vara nära att bli..." är inte samma sak som att faktiskt bli svårt klämd och att medicinskt sväva mellan liv och död. Det är lite som att "...nästan ha träffat Donald Trump".
Jag har varit med om det förstnämnda - en situation som kunde blivit allvarlig, men som inte blev det. Intressant som upplevelse men inget som påverkat mig.