Majoriteten av första, andra och tredje generationens invandrare från tredje världen skiter i Sverigedemokraterna. De bor i segregerade förorter utan någon möjlighet att göra klassresor. Det finns en enorm frustration bland dem. De utbildar sig och gör oftast som de blir tillsagda men det ger ingen utdelning. Det samma gäller för många etniska svenskar men de har det oftast bra mycket bättre. Allt eftersom invandrarna blir fler så ökar segregationen, fattigdomen, våldet och utanförskapet. Det finns också en del arbetarklass och medelklassinvandrare. Många av dem avskyr Sverigedemokraterna och känner antagligen att svenskarna blir allt mer fientliga mot dem även om de inte säger någonting. Alternativ för Sveriges valrörelse har mer präglats av invandrarattacker än vänsterattacker. Större delen av en svensk vänster är etniska svenskar i relativt ung ålder. Notera också skillnaden i hur vänstern och invandrarungdomarna demonstrerar. Förutom AFA står den svenska vänstern mest och skriker och gapar men de slåss sällan. Invandrarna är däremot mycket mer våldsamma och de vågar framförallt gå på polisen vilket AFA inte vågar. För att ge ett exempel;
Turkiska demonstrationer i Tyskland
https://www.youtube.com/watch?v=nQv-EWq9bG0
Notera att turkarna ger sig på kurderna och när polisen kommer ger sig turkarna på polisen. Det kastar inte bara sten på polisen och springer i väg. De går fram och sparkar ned polisen som inte vet hur det skall hantera det. När vi väl får en finanskris och bidragen och förmånerna kommer våldet skena och den svenska polisen kommer inte ha en chans. Den franska, amerikanska, tyska, belgiska och brittiska polisen är bra mycket mer motiverade och bättre utrustade för riktiga demonstrationer med ultravåld och social konflikt. Om svenskar klagar över hur de har det så har invandrarna det mycket värre. Deras liv är oftast mycket kaotiskt och farligt och många lever i social misär. Media kör sitt eviga mantra om islamismen men faktum är att de sociala problemen bland muslimer är bra mycket större. De flesta muslimer är sekulära och inte speciellt religiösa. Efter valet kommer polariseringen vara total och riksdagen kommer att vara i totalt kaos. Problemet i Sverige är idag så stor att du inte kan lösa dem utan omfattande systemförändringar. Det är dock inget som någon politiker är villig att göra.
På sikt när det står klart att Sverige är förlorat kommer både etniska svenskar (först från övre medelklassen och sedan alla andra) och invandrare från samma sociala kategori lämna Sverige. Det var precis så Detroit gick förlorat. De vita började utvandra till förorterna på 1950-talet och vid 2000 fanns det nästan inga vita kvar. Då började den svarta arbetarklassen och medelklassen flytta ut i förorterna eftersom de inte heller stod ut med våldet. Idag bor det bara fattiga, lågutbildade och marginaliserade i Detroit. Samma sak sker också i stora länder – så fort det finns en öppning så flyr människor.
Jag ogillar den växande rasismen och hatet i det här landet men det är inte Sverigedemokraternas fel. Det är definitivt inte nya partier så som Alternativ för Sverige eller Medborgerlig Samlings fel. Det är den politiska elitens fel som har implementerat en vänsterliberal politik i stort sett alla områden. I synnerhet har de fokuserat på öka andelen icke-svenskar i Sverige. Naturlig assimilering har där med varit en omöjlighet vilket har resulterat i en etnisk underklass.
Vänstern kommer antagligen stå och skrika på Sergels Torg nästa söndag men det spelar ingen roll längre. När 25 procent röstar på SD kommer i princip alla ha en vän, arbetskamrat, släkting, familjemedlem, granne eller studiekamrat som röstat på SD. Partiet kommer att normaliseras i civilsamhället fruktansvärt fort. Elitens institutioner; media, välfärdsstaten, byråkratin, icke-statliga organisationer, näringslivet, skolan och akademin kommer naturligtvis protestera men det kommer inte gå.
Det som kommer uppstå är det som sociologen Emilie Durkheim kallar för ”mekanisk solidaritet” – detta uppstår i extrema kriser och samhällets institutioner inte längre fungerar. Utan tvekan befinner sig Sverige i en extrem kris där eliterna har övergivit folket på basis av etnicitet och febriga vänsterliberala drömmar. Svensken kommer börja diskriminera och skydda sig från (ut)gruppen. Dessa kommer att definieras som svenskar med vänsterliberala politiska åsikter. Även om eliten kommer slå tillbaka genom att ge underkänt till dissidenternas barn i skolan, neka pensionärer välfärd och förvägra unga vuxna jobb med högeråsikter jobb spelar på sikt mindre roll. Vi kommer få parallella ekonomiska och sociala system. Det finns bara en som kan gå vinnare ur detta kulturella och existentiella krig om ideer mellan konservativa/nationalister/libertarianer och socialister/internationalister/liberaler.
https://en.wikipedia.org/wiki/Mechanical_and_organic_solidarity
Det tragiska är att väldigt många oskyldiga människor kommer fara mycket illa när vi förväntas välja sida efter det här valet även om jag inte tror att våldet kommer öka i det här skedet. Invandrarna? Tja, de är egentligen bara en bricka i spelet. Vad de tycker eller hur de lever är det ingen sida som bryr sig om. De har inte heller engagerat sig politiskt i någon större utsträckning trots att de utgör ungefär 1/3 av Sverige. Det kommer de göra – och deras ilska kommer att riktas mot båda grupperna men av olika anledningar. Det är såklart en fruktansvärt utvecklingen men det var faktiskt inte högern (och den har inte heller varit särskilt moralisk) som startade det här – men jag är rätt övertygad om att högern kommer avsluta det här.