Citat:
Ursprungligen postat av
Starkater
Det är väl allmänt begrundat att vi står inför en ganska tuff finanskris nu till kommande lågkonjunktur. Jag är inte särskiljt insatt i ekonomi och jag undrar hur landet förväntas ligga vad beträffar bostadspriser, räntor och risker.
Man kan ju tänka sig att det är ett puckat drag att ge sig ut på bostadsmarknaden och leta efter nytt boende just idag med de uppblåsta priserna, men kommer det vara drägligare efter att bubblan spruckit? Räntan kommer väl tvingas upp rejält just pga de fallande bostadspriserna? (eller finns det skäl för den att ligga fortsatt lågt?)
Kort formulerat, är det pest eller kolera att köpa bostad nu eller efter bubblans kollaps?
Bostad är något man behöver för att kunna leva och arbeta, så kostnaden för den är speciell. I regel ska du bo där över flera hög- och lågkonjunkturer. Har du möjlighet att vänta 1-3 år nu med ett köp kan det vara en god idé, och invänta ett 30 %-igt fall. Men behöver du en bostad nu för att kunna arbeta och leva, så kan det kanske vara bra att hyra nu, och köpa lite längre fram.