Citat:
Ursprungligen postat av
Majongq
Har det gått igenom med bara sommartid ? Hur gör vi i höst ska vi vrida klockan eller inte ?
Sverige ska återkomma med besked till EU under våren. Det görs nån utredning nu huruvida den ena tiden är mer fördelaktigt än den andra, med avseende på folkhälsa, handel, osv.
Citat:
Ursprungligen postat av
Tygfu
Varje land bestämmer tidzon själv och ingen har tänkt ändra på den principen.
Men precis, det är väl "upp till varje land", men rent praktiskt så kommer det väl kunna bli stora (handelsmässiga) problem för ett land som avviker från majoriteten. Så EU kommer nog försöka få till stånd en gemensam hållning i denna fråga.
Citat:
Ursprungligen postat av
Sun Ruler
Denna fråga ligger mig varmt om hjärtat, så pass mycket att jag bemödade mig att rösta. För mig är det egalt om det blir vinter- eller sommartid, det viktiga är att det slutas byta fram och tillbaka.
Detta är egentligen det jag kom till tråden för att fråga - jag hörde att man frågat allmänheten om denna fråga (men att det förvisso varit väldigt stora skillnader mellan från vilka länder man fått svar). Oavsett:
Var röstade man om denna fråga? Går man med i nån slags panel? Finns det nåt sätt att kontinuerligt få reda på om/när EU frågar allmänheten om sådana här grejer framgent?