Tänkte dela med mig av en händelse som utspelade sig för några veckor sedan. Den är ganska lång (tjack i själen när jag skrev) men vill inte behöva filtrera. I del 1 är det väl mest det klassiska med MDMA "mår bra och vill dansa!", i del 2 blir det jävligt skevt, vill man bara läsa om skevheterna så tycker jag ni scrollar ner till DEL 2. Detta är första gången jag skriver en tripp rapport och tar gärna emot konstruktiv kritik..... ähhh traditionell kritik funkar oxå.
Substans: MDMA, Hash, några öl.
Dos: 5 x 100 mg kapsar oralt, 2 x 100mg kapslar i nästan.
Ålder: 32
Kön: Man
Vikt: 76 kg
Längd: 180cm
Tid: 19:00 - ca 10:00 dagen efter, alla tids angivleser i berättelsen är grovt uppskattade.
Bakgrund: Tog en hel del extasy för ca 10 år sedan så är ganska van. Innan denna händelse hade jag tagit samma sorts MDMA kapslar ca 3 veckor tidigare. Röker hasch gör jag väldigt sällan.
Semestern började lida mot slut och jag hade fortfarande 7 kapslar med MDMA kvar. Hade svårt att få sällskap då de flesta redan återvänt till jobbet eller inte pallar med MDMA (kolanördar). Jag gjorde det bästa av situationen och körde på själv
Har tagit E tidigare på egen hand, det va najs/ok men då blev jag väldigt sällskaps sjuk.
DEL 1
19:00 - 1st drop
Droppar 3 kapslar, tyvärr inte på tom mage. Slår på lite Ivan Torrent att njuta till och lägger mig på soffan och väntar.
19:30 Påfyllning 1
Börjar känna av något, tror jag iallafall. Detta skulle firas med en halv kapsel i näsan och resten i magen. Råkade dock spilla ut allt så fick suga upp allt i snoken, alldeles för stor mängd pulver att snorta enligt mig.
19:45 - Skogspromenad
Sätter på mig hörlurar och ger mig ut på en skogspromenad i Nacka reservatet. Redan nu börjar ljuset från gatlyktorna fascinera mig. Väl framme vid skogen visar det sig att elljuspåren inte är tända, har med mig en ficklampa på knatar på ändå. Börjar dock känna att en mörk skog ger ytterst lite stimuli. Kommer efter ett tag från till en större stig där lyset är på, mycket trevligare än att springa runt med en ficklampa. Ungefär nu kommer jag på att det inte är någon idé att spara de tre kapslar jag har kvar. Beger mig åter hemmåt för påfyllning. Eurofin har under denna promenad börjat smyga sig på.
20:45 - Påfyllning 2
Väl hemma sväljer jag ytterligare 2 kapslar och snortar 1. Passar även på att byta till träningskläder då jag redan börjat svettas som en gris. Byter ut in-ear hörlurarna mot AKG kåporna och ger mig ut på ännu en promenad. Redan nu känner jag eufori, långt ifrån peak men ändå riktigt mysig.
21:xx - Promenad till Skanstull blir till runda runt Årsta viken
Hade siktat in mig på att gå till Skanstulls bron och stå uppe på den och titta på utsikten. Väl framme bestämde jag mig för att promenera runt årsta viken. Strax efter att ha passerat Nyfiken Gul så exploderar en välbehags bomb inuti mig. Musiken, ljuset från gatlyktorna och knarket skickar underbara rysningar genom min kropp. Jag knatar på njutandes och går och prisar MDMA i mina tankar.Gjorde ett mindre stop på Liljeholmsbron och njöt av utsikten och alla lysen.
På väg hem så är jag riktigt skev, någon (förmodligen riktigt ful) slags kombination mellan att dansa och gå. Möter ett flertal personer men är på alldeles för bra humör för att försöka spela normal när jag passerar dem. Är nu helt genomsvettig,både tröja och byxor är mer eller mindre blöt.
DEL 2
22:45 -Åter i hemmet
Blev en rask marsch hem pga av det började bli kallt med blöta kläder. Mår som en kung men nu börjar ensamheten göra sig märkt. Testade surfa lite på nätet och kolla serier men detta gav ingen stimulans. Slank ned nån bira. Blev att lägga sig på soffan och sätta på sig hörlurar och njuta av musik och massage (i den mån man kan massera sig själv).
Minnena från när jag kom hem är väldigt vaga och till slut somnar jag eller får total black out.
BLACK OUT - "Vaknar/åter medveten" ca 01:30"
Minns i princip bara att jag öppnar ögonen och så ligger jag där på soffan svettig som en gris. Mår fortfarande bra och känner att "after glowen" är på G. Röker ca 0,1 g hasch med nål och glas.
Lägger mig och tittar på serier (inte en anning varför men jag började kolla på True Blood av alla saker)
Totalt skev - Hallunicationer, tandnojja. Drömmer jag eller är jag på riktigt
Har tidigare upplevt mindre synvillor när jag tagit extacy (ser ut som folk har glassögon, ljud och ljus). Men nu händer något som jag aldrig tidigare varit med om.
Lägger mitt focus på TV:n, en scen utspelar sig och en fras som jag inte minns uttalas av en skådespelare(tror det är en scen från True Blood och det är herr Skarsgård som talar), sen kommer det sjuka. Skådespelaren på TV börjar säga det jag tänker högt, även textningen återger det jag tänker. När jag märker detta och börjar tänka på det så fortsätter det, får lite smått panik och nu ger skådesplaren på ifrån sig konstiga ljud och textning är typ "gttrte", "rthgfhf" osv. Till slut blir det bara hackigt ljud, som när en skadad CD skiva spelas. Får panik och springer bort till sovrummet med fingrarna öronen.
Efter ett tag vågar jag mig tillbaks till vardagsrummet, i samma sekund som min blick hamnar på TVn så spelas exakt samma scen som tidigare upp, hinner precis höra skådespelaren säga samma fras som tidigare men jag trycker in fingrarna i öronen och återvänder till sovrummet. Ungefär nu lyckas jag även få nått super ryck i käken och fruktar att jag pajat en tand, jäkligt obehagligt.
Återvänder ett flertal gånger till TV men samma sak utspelar sig igen. Dialogen på tv blir till rappakalja och sedan blir det hackigt och ljudet låter som en hackig CD skiva(ett kort ljud som loopas om och om igen). Det spelar ingen roll vad jag tittar på det blev alltid samma scen, prövade både Netflix, HBO, SVTPLAY osv. Prövade även titta på min mobil, precis samma scen utspelar sig när jag försökte titta på den.
Det är nu jag börjar bli helt övertygad om att jag faktiskt drömmer. Jag sätter ju faktiskt på något på TVn men jag varken ser eller hör något ifrån den, stör mig något otroligt att jag inte hört något trots att jag drar upp volymen, blir sen nojjig ifall jag eventuellt har väldigt hög volym på men att jag inte uppfattar det.
Börjar vandra runt i lägenheten för att försöka avgöra ifall jag drömmer eller inte. Brister i skratt över hur jävla bisarrt detta är, hur fan går det till? Så fort tittar på något på en skärm så visas samma jäkla psykos scen om och om och om igen. Återvänder till TV:n för ett nytt försök, nu har rädslan och paniken lagt sig lite och gjort plats nyfikenhet och fascination. Nu får jag för mig att jag kanske kan få detta att försvinna ifall jag lyckas fantisera/dramatisera en bra fortsättning på den scen/replik som hela tiden återkommer. Gör ett flertal tappra försök men kommer inte vidare, börjar kolla noggrannare på textningen och det är i princip rappakalja hela tiden. Ungefär nu är jag säker på att detta inte är en dröm men jag är lite små nojjig att jag ska bli galen. Lägger mig i sovrummet med stängda ögon och funderar ett bra tag, åtminstonde 30 minuter gissar jag.
04:30 - Lämnat galenskapen bakom mig
Efter lite vila så försöker jag återigen att sätta på nån serie på mobilen....... psykos scenen kommer inte. På mobilens skärm visas precis det jag satte på..... jag är inte galen längre. Beger mig till vardagsrummet och fortsätter titta på TV:n. Efter kanske en timme röker ytterligare lite hasch. Detta får mig väldigt avslappnad och efter ett tag faller jag in i sömn och sover gott till lunch ungerfär.
SLUT
Utvärdering: Jag var ute efter att ha det mysigt, njuta av musik, ljus, eufori, filosofera osv. Allt detta fick jag under trippen första fas(fram till att jag rökte braj). Det va helt ok att vara ensam men upplevelsen blir faktiskt lite "jaha" när man inte delar den med någon annan. Detta är andra gången jag kör MDMA eller E själv, har svårt att se att jag kommer det igen. Får känslan av att euforin inte kickar lika bra när man är själv, när man är ett gäng så triggar man varandra och ser hur jävla najs alla andra mår vilket gör att man själv mår ännu bättre.
I fas 2 av denna trip hade jag vissa skrämmande perioder, men dessa utvecklades till något intressant och i viss mån roligt. Jag har aldrig haft så grova hallucinationer, inte ens när jag tagit LSD (tagit 3 ggr, tror inte jag tagit mer än 1/2 lapp). Att hallucinationerna var begränsade till skärmar och ljudet från dessa fascinerar mig. Ibland var jag faktiskt rädd att jag skulle bli galen eller råka "koppla" om nått i hjärnan som skulle göra mig dum-i-hövvve.
Är länge sedan jag tog några hallucinogener(LSD och div RC) men har varit ganska sugen på senaste
tiden. Får se om man vågar sig på nått sånt i framtiden, självklart inte ensam
TACK OCH HEJ
Substans: MDMA, Hash, några öl.
Dos: 5 x 100 mg kapsar oralt, 2 x 100mg kapslar i nästan.
Ålder: 32
Kön: Man
Vikt: 76 kg
Längd: 180cm
Tid: 19:00 - ca 10:00 dagen efter, alla tids angivleser i berättelsen är grovt uppskattade.
Bakgrund: Tog en hel del extasy för ca 10 år sedan så är ganska van. Innan denna händelse hade jag tagit samma sorts MDMA kapslar ca 3 veckor tidigare. Röker hasch gör jag väldigt sällan.
Semestern började lida mot slut och jag hade fortfarande 7 kapslar med MDMA kvar. Hade svårt att få sällskap då de flesta redan återvänt till jobbet eller inte pallar med MDMA (kolanördar). Jag gjorde det bästa av situationen och körde på själv
Har tagit E tidigare på egen hand, det va najs/ok men då blev jag väldigt sällskaps sjuk.
DEL 1
19:00 - 1st drop
Droppar 3 kapslar, tyvärr inte på tom mage. Slår på lite Ivan Torrent att njuta till och lägger mig på soffan och väntar.
19:30 Påfyllning 1
Börjar känna av något, tror jag iallafall. Detta skulle firas med en halv kapsel i näsan och resten i magen. Råkade dock spilla ut allt så fick suga upp allt i snoken, alldeles för stor mängd pulver att snorta enligt mig.
19:45 - Skogspromenad
Sätter på mig hörlurar och ger mig ut på en skogspromenad i Nacka reservatet. Redan nu börjar ljuset från gatlyktorna fascinera mig. Väl framme vid skogen visar det sig att elljuspåren inte är tända, har med mig en ficklampa på knatar på ändå. Börjar dock känna att en mörk skog ger ytterst lite stimuli. Kommer efter ett tag från till en större stig där lyset är på, mycket trevligare än att springa runt med en ficklampa. Ungefär nu kommer jag på att det inte är någon idé att spara de tre kapslar jag har kvar. Beger mig åter hemmåt för påfyllning. Eurofin har under denna promenad börjat smyga sig på.
20:45 - Påfyllning 2
Väl hemma sväljer jag ytterligare 2 kapslar och snortar 1. Passar även på att byta till träningskläder då jag redan börjat svettas som en gris. Byter ut in-ear hörlurarna mot AKG kåporna och ger mig ut på ännu en promenad. Redan nu känner jag eufori, långt ifrån peak men ändå riktigt mysig.
21:xx - Promenad till Skanstull blir till runda runt Årsta viken
Hade siktat in mig på att gå till Skanstulls bron och stå uppe på den och titta på utsikten. Väl framme bestämde jag mig för att promenera runt årsta viken. Strax efter att ha passerat Nyfiken Gul så exploderar en välbehags bomb inuti mig. Musiken, ljuset från gatlyktorna och knarket skickar underbara rysningar genom min kropp. Jag knatar på njutandes och går och prisar MDMA i mina tankar.Gjorde ett mindre stop på Liljeholmsbron och njöt av utsikten och alla lysen.
På väg hem så är jag riktigt skev, någon (förmodligen riktigt ful) slags kombination mellan att dansa och gå. Möter ett flertal personer men är på alldeles för bra humör för att försöka spela normal när jag passerar dem. Är nu helt genomsvettig,både tröja och byxor är mer eller mindre blöt.
DEL 2
22:45 -Åter i hemmet
Blev en rask marsch hem pga av det började bli kallt med blöta kläder. Mår som en kung men nu börjar ensamheten göra sig märkt. Testade surfa lite på nätet och kolla serier men detta gav ingen stimulans. Slank ned nån bira. Blev att lägga sig på soffan och sätta på sig hörlurar och njuta av musik och massage (i den mån man kan massera sig själv).
Minnena från när jag kom hem är väldigt vaga och till slut somnar jag eller får total black out.
BLACK OUT - "Vaknar/åter medveten" ca 01:30"
Minns i princip bara att jag öppnar ögonen och så ligger jag där på soffan svettig som en gris. Mår fortfarande bra och känner att "after glowen" är på G. Röker ca 0,1 g hasch med nål och glas.
Lägger mig och tittar på serier (inte en anning varför men jag började kolla på True Blood av alla saker)
Totalt skev - Hallunicationer, tandnojja. Drömmer jag eller är jag på riktigt
Har tidigare upplevt mindre synvillor när jag tagit extacy (ser ut som folk har glassögon, ljud och ljus). Men nu händer något som jag aldrig tidigare varit med om.
Lägger mitt focus på TV:n, en scen utspelar sig och en fras som jag inte minns uttalas av en skådespelare(tror det är en scen från True Blood och det är herr Skarsgård som talar), sen kommer det sjuka. Skådespelaren på TV börjar säga det jag tänker högt, även textningen återger det jag tänker. När jag märker detta och börjar tänka på det så fortsätter det, får lite smått panik och nu ger skådesplaren på ifrån sig konstiga ljud och textning är typ "gttrte", "rthgfhf" osv. Till slut blir det bara hackigt ljud, som när en skadad CD skiva spelas. Får panik och springer bort till sovrummet med fingrarna öronen.
Efter ett tag vågar jag mig tillbaks till vardagsrummet, i samma sekund som min blick hamnar på TVn så spelas exakt samma scen som tidigare upp, hinner precis höra skådespelaren säga samma fras som tidigare men jag trycker in fingrarna i öronen och återvänder till sovrummet. Ungefär nu lyckas jag även få nått super ryck i käken och fruktar att jag pajat en tand, jäkligt obehagligt.
Återvänder ett flertal gånger till TV men samma sak utspelar sig igen. Dialogen på tv blir till rappakalja och sedan blir det hackigt och ljudet låter som en hackig CD skiva(ett kort ljud som loopas om och om igen). Det spelar ingen roll vad jag tittar på det blev alltid samma scen, prövade både Netflix, HBO, SVTPLAY osv. Prövade även titta på min mobil, precis samma scen utspelar sig när jag försökte titta på den.
Det är nu jag börjar bli helt övertygad om att jag faktiskt drömmer. Jag sätter ju faktiskt på något på TVn men jag varken ser eller hör något ifrån den, stör mig något otroligt att jag inte hört något trots att jag drar upp volymen, blir sen nojjig ifall jag eventuellt har väldigt hög volym på men att jag inte uppfattar det.
Börjar vandra runt i lägenheten för att försöka avgöra ifall jag drömmer eller inte. Brister i skratt över hur jävla bisarrt detta är, hur fan går det till? Så fort tittar på något på en skärm så visas samma jäkla psykos scen om och om och om igen. Återvänder till TV:n för ett nytt försök, nu har rädslan och paniken lagt sig lite och gjort plats nyfikenhet och fascination. Nu får jag för mig att jag kanske kan få detta att försvinna ifall jag lyckas fantisera/dramatisera en bra fortsättning på den scen/replik som hela tiden återkommer. Gör ett flertal tappra försök men kommer inte vidare, börjar kolla noggrannare på textningen och det är i princip rappakalja hela tiden. Ungefär nu är jag säker på att detta inte är en dröm men jag är lite små nojjig att jag ska bli galen. Lägger mig i sovrummet med stängda ögon och funderar ett bra tag, åtminstonde 30 minuter gissar jag.
04:30 - Lämnat galenskapen bakom mig
Efter lite vila så försöker jag återigen att sätta på nån serie på mobilen....... psykos scenen kommer inte. På mobilens skärm visas precis det jag satte på..... jag är inte galen längre. Beger mig till vardagsrummet och fortsätter titta på TV:n. Efter kanske en timme röker ytterligare lite hasch. Detta får mig väldigt avslappnad och efter ett tag faller jag in i sömn och sover gott till lunch ungerfär.
SLUT
Utvärdering: Jag var ute efter att ha det mysigt, njuta av musik, ljus, eufori, filosofera osv. Allt detta fick jag under trippen första fas(fram till att jag rökte braj). Det va helt ok att vara ensam men upplevelsen blir faktiskt lite "jaha" när man inte delar den med någon annan. Detta är andra gången jag kör MDMA eller E själv, har svårt att se att jag kommer det igen. Får känslan av att euforin inte kickar lika bra när man är själv, när man är ett gäng så triggar man varandra och ser hur jävla najs alla andra mår vilket gör att man själv mår ännu bättre.
I fas 2 av denna trip hade jag vissa skrämmande perioder, men dessa utvecklades till något intressant och i viss mån roligt. Jag har aldrig haft så grova hallucinationer, inte ens när jag tagit LSD (tagit 3 ggr, tror inte jag tagit mer än 1/2 lapp). Att hallucinationerna var begränsade till skärmar och ljudet från dessa fascinerar mig. Ibland var jag faktiskt rädd att jag skulle bli galen eller råka "koppla" om nått i hjärnan som skulle göra mig dum-i-hövvve.
Är länge sedan jag tog några hallucinogener(LSD och div RC) men har varit ganska sugen på senaste
tiden. Får se om man vågar sig på nått sånt i framtiden, självklart inte ensam

TACK OCH HEJ