Citat:
Ursprungligen postat av
spoiler
"När ett gäng tyska scouter skulle köpa mat i en affär på Lokgatan i Tingsryd i måndags, blev flera av dem misshandlade och en ung flicka i 15-årsåldern blev också antastad.
Utanför affären råkade scouterna på fyra killar i 17 till 20-årsåldern. Killarna började först antasta flickan men när en ledare försökte stoppa det hela blev det bråk.
En av killarna tog upp en sten och försökte kasta den mot scouterna. När en annan turist ingrep flydde sen de fyra i ungdomsgänget från platsen."
https://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=106&artikel=7021681
Någon som vet mer?
Smålandsposten har en nyhet angående 4 tyska scouter som blir påhoppade i måndags, dock så hände detta i Ryd. Kan det vara något jihad på tyska scouter för historierna skiljer sig ganska markant.
http://www.smp.se/tingsryd/scouter-grovt-misshandlade-i-ryd/
Flera män ska ha utsatt fyra scouter i Ryd för grov misshandel och ofredande under måndagseftermiddagen.
Under fredagen tog polisen in tre personer för förhör.
Händelsen ska ha inträffat i Ryds centrala delar vid 16.30-tiden på måndagseftermiddagen. De fyra personerna som har gjort anmälan är tyska scouter. Tumultet ska ha börjat med att en av scouterna blev påhoppad av de fyra gärningsmännen.
– Några killar gick över planen och sedan gick de fram till en av dem och tryckte ner honom i marken. De delade ut slag mot honom. De andra scouterna sprang fram och puttade bort honom, säger Tingsryds kommunpolis Martin Wahlfried.
De fyra gärningsmännen ska bland annat ha slagit en av männen i buken så att han föll till marken och slagit honom i bakhuvudet och i ansiktet. De ska också ha fått omkull samt sparkat och trampat på en kvinna. Enligt anmälan höll en av gärningsmännen en 30-40 centimeter lång byggsten i betong över kvinnans huvud i syfte att slå henne med stenen.
I torsdags kom en anmälan in till polisen om två fall av grov misshandel, ett fall av försök till grov misshandel och två fall av ofredande. Enligt anmälan ska misshandeln ha startat oprovocerat.