2018-08-11, 00:43
  #1
Medlem
HipToBeSquares avatar
https://www.snopes.com/fact-check/richard-lamm-on-multiculturalism/

Richard D. Lamm förklarar i ett tal hur man kan förstöra USA genom multikulturalism men detta gäller även ännu mera Europa eftersom det har gått längre här. Allt som ni hör på MSM om integration, tolerans och alla fördelar om massinvandringen, glöm det för allt är enbart lögner. Richard D. Lamm förklarar mycket bra vad som är den verkliga anledningen till massinvandringen och detta återkopplar bra till varför det egentligen inte finns några försök till integration och varför rättsävsendet försöker uppmuntra till brottslighet bland invandrarna.

Alla massinvadringsrationaliseringar är rena lögner av MSM och politiker. Den verkliga anledningen är att de vill ha oroligheter bland rivaliserade grupper för att motivera en diktatur.
Citera
2018-08-11, 01:55
  #2
Medlem
Europes avatar
Nja, den förklarar egentligen bara hur förstörelsen går till, något som borde vara allmänt känt och föga kontroversiellt bland alla utom möjligtvis en del av folkmordsivrarna och samhällsförstörarna. Förvisso utgör de en stor andel av t.ex. svenska befolkningen, hela sjuklöverregimen och i stort sett hela det svenska etablissemanget. Själva den aktiva förstörelseprocessen kan dessutom beskrivas avsevärt mer i detalj, t.ex. är allt från den postmarxistiska överideologin med dess rasistiska och sexistiska hat mot 'den vite mannen' och 'den vite mannens kultur' (d.v.s. den västerländska kulturen) till det intellektuella förfallet och kampen mot vetenskapen med hjälp av genuspseudovetenskap och andra postmarxistisk pseudovetenskap, en central del av detta samhällsförfall och den pådrivande förstörelse- och folkmordsideologin bakom det aktiva arbetet för förfallet.

Men det förklarar inte varför detta samhällsmässiga självmord, samt mer generella kulturella självmord (när det gäller Västerlandet i dess helhet), sker, eller varför andra kulturer och civilisationer har gått under på grund av dess invånares egna handlingar eller ovilja att handla och lösa problem. Varför verkar många civilisationer, som t.ex. Romerska riket och dagens Västerland, genomgå en utveckling där man på slutet kännetecknas av urbanisering, total fokus på pengar (och därmed även politik i kampen om pengarna), vikande födslotal, dekadens, minskad ovilja att uppoffra sig för det gemensamma och t.ex. försvara det egna samhället från yttre fiender, den påföljande konsekvensen med t.ex. invasioner från främmande fientliga folk och kulturer o.s.v.?
__________________
Senast redigerad av Europe 2018-08-11 kl. 01:58.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in