Citat:
Ursprungligen postat av
Trollfeeder
Det låter som helt absurda summor med tanke på vad klick brukar kosta. Nu har jag inte erfarenhet av vad just den typen av annonsering kostar, men just per klick borde den inte vara SÅ dyr.
Inte i vanliga fall nej, men när det finns konkurrens om sökorden kan de bli hur dyra som helst. Reserelaterade sökord kan kosta över 100 kr/klick. Det blir som en börshausse där Google håvar in storkovan. Först måste sossarna bjuda ett visst pris för att få "socialdemokraterna" och Samtiden måste bjuda en slant extra för att "ta över" sökordet. Om sossarna vill ha tillbaka det måste de bjuda över igen osv.
Ponera nu att sossarna tycker det är jobbigt att "socialdemokraterna" länkar till SD:s kampanjfilm och vill ha tillbaka det, då kommer det kosta dem ännu mer än det kostade Samtiden och vi snackar 70-100 kr/klick istället!