Citat:
Ursprungligen postat av
riksdagsmajoritet
Du låter väldigt naiv.
Hehe, naiv - inte riktigt lika naiv som Elin & Co
Tänk så här. Besättningen kan inte avgöra om hennes obstruktion är ett försök till äkta kapning. De känner inte henne, vet inte vem hon är, och tycker nog att hennes uttalande är obegripligt. Hon ställer ju (orimliga) krav, eller hur ?
Hon går omkring med en bild på en 26-årig man, betyder det att hon vill att han ska fritas ? Eller vad ?
Hon säger att han ska slippa bli utvisad, typ
Det förstår ju besättningen inte alls - Det är ju ingen person de har ombord heller
Besättningen förstår ju inte något alls utav dessa krav, de har ju inget alls att göra med denna 26-åring, överhuvudtaget
Först måste de ta reda var den här mannen befinner sig, därför blir det ett låångt dröjsmål. Innan säkerhetsfolket kan leta rätt på att han befinner sig någon annanstans än på detta flyg eller flygplats, så vågar de inte agera. Därför att de kan inte ha vetat om det förelåg en risk för motsvarande aktion på något annat flyg samtidigt.
I bakgrunden så kan man ju ha tagit kontakt med tex insatsstyrkan därför att de bedömt som att kapningsrisken kan stiga efter hand - Vad hade tex hänt om Elin sagt att hon var beväpnad eller det fanns bomber ombord, mm ?
Nu vet jag inte om extra poliser hade anlänt till Landvetter, om de kan komma in på flygplatsen utan att det märks utifrån, ifall det skulle tex bli ett dödläge, eller en fullfjädrad kapning, och man förberett en stormning ?
Det är faktiskt riktigt allvarliga saker de här aktivisterna sysslar med, eftersom agerandet kan ju ses som början på en äkta kapning. Tänk er att det fanns kanske 150 passagerare ombord på flygplanet, och att man hos Polisen letar igenom alla passagerarnamnen efter kopplingar till diverse skumma organisationer mm.
Flygplatser är verkligen inte någon plats för att hålla demonstrationer på
Afghanistan är verkligen ett riktigt skitland där kriminella och grova krigsbrottslingar kan räknas i 100000-tals, så vare sig 26-åringen eller 52-åringen kan ju tillhöra någon sådan gruppering som MV och SÄPO inte upptäckt. Så Elins begäran kan ju ha utvecklats till att bli tex en begäran om att alla IS-fångar ska frisläppas, typ...
MV och SÄPO kan inte heller utgå ifrån att det migranten säger är sant. Eftersom de ju ljuger om i stort sett allt - Så migranterna kan rentav tillhöra IS, vem vet ?
Ni tror att Elin var extremt naiv person som hittade på det här, och det är säkert riktigt att det är så. Problemet är att säkerhetsfolket kan inte utgå ifrån att det är en naiv dumskalle som ställer krav på ett sådant sätt. Utan det kan ligga mycket värre och farligare saker i bakgrunden
Bara som exempel så var ju tex Ulrike Meinhof också både ung, dum och naiv
Ändå så lyckades hon ställa till med extremt mycket jävelskap.
Citat:
Ursprungligen postat av
tdlefnierregus
Det finns några ställen där läckorna kan finnas och det är ju hos migrationsverket, turkish airline, polisen samt där myndigheten bokar resor. Turkish airline bör väl inte få information om varför resenärer befinner sig på planet utan vet att xx ska resa men troligen inte att personen ska utvisas
Nä men det syns nog i deras bokningssystem att resenären reser på tillfälliga resehandlingar, ett tillfälligt pass eller ett äkta pass ifrån Afganistans ambassad. Det finns koder för det i bokningssystemen, och de var troligen de enda som fanns listade där den aktuella dagen..
Citat:
Ursprungligen postat av
DoktorPest
Den räcker troligen inte, piloten måste troligen höras.
Men här har ju Turkiet och Sverige samarbetsavtal kring sådant här, så besättningen kan mycket väl höras här i Sverige
Att det nu verkar vara tyst i PK-MSM kan ju tyda på att damage-control pågår för fullt i bakgrunden, ingen vill dra igång någon härdsmälta