2018-07-06, 23:13
  #73
Medlem
langaocbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mad monk
Väldigt demokratiskt förfarande.

Att stå där? Oh nej stackars nazister!
Citera
2018-07-06, 23:14
  #74
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Revolutions
Har inte för avsikt att svara personen ovan, tar bara en dump att behålla för framtiden. Den här skribentens inlägg är oftast på sin höjd bara korkade (och felaktiga). Denna kommentaren däremot är ett lågvattenmärke utan motstycke !

Nu On Topic

KRIS har medlemmar (inte alla, men många) som förstört för många människor i sin närhet, en del har bara förstört för sig själv genom destruktivt leverne och missbruk. Men den gemensamma nämnaren är att de kostat samhället enorma resurser. Det ska man också komma ihåg !

De har definitivt INTE varit samhällets stöttepelare i sin tidigare "karriär".

Sedan ska (nästan) alla få chansen till en nystart, men det är många som fått många chanser och missbrukat samhällets resurser och hjälpinsatser duktigt många gånger bland dem.

Då känns det rätt magstarkt att lyfta fram dem som "vardagshjältar" !

KRIS och nassar(NMR) tycks ha en hel del saker gemensamt om man ska tro ditt inlägg.
Jag är dessutom för att folk nassar också förtjänar en chans till nystart ifall de kommer på bättre tankar.
Citera
2018-07-06, 23:15
  #75
Medlem
allegragellers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MagisterBister
Fascismen hände i Italien på 20-40-talen. Det är också historia.

Varken rasism eller fascism är bredare begrepp som innefattar nazism. Fascism och nazism är två olika ideologier. Till vissa delar lika, men ingen av dem är en delmängd av den andra. Nazismen innefattar rasism, fascismen innefattar inte rasism.

Det som möjligen skulle vara ett bredare begrepp i sammanhanget är socialism. Både nazismen och fascismen är varianter av socialismen.

Tack för input. Du har såklart rätt i att även fascismen är historisk, begreppet har dock blivit bredare (tänker jag) med tiden än begreppet nazism. Detta även pga att facistiskt styre har funnits i andra länder än Italien (t.ex. Grekland, Chile, Portugal) men mig veterligt är det enbart Tyskland som har haft nazism som ideologi och statsskick.

Ger mig inte in i diskussionen om vad socialism är och inte är, för stort.

Antidemokrati kan vara ett alternativ!?
Citera
2018-07-06, 23:16
  #76
Medlem
Kampen mot Nazismen årets tema på Almedalen.
Citera
2018-07-06, 23:16
  #77
Medlem
Herregud vilken storartad insats dessa zombies till exkriminella gjorde när de ställde sig bredvid de jättetaskiga nassarna. Så jävla modigt och djärvt liksom. Ställa sig bredvid någon och inte säga ett ord. Sedan kommer hyllningarna från Aftonbladet, medieprofilerna, jagärhär-kärringarna och det övriga antirasistiska packet. Nobels fredspris, någon?
__________________
Senast redigerad av Amriswil 2018-07-06 kl. 23:19.
Citera
2018-07-06, 23:27
  #78
Medlem
Myhr1s avatar
Till synes trevliga gossar.
Citera
2018-07-06, 23:27
  #79
Medlem
allegragellers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ElvisFan
Slå ner kvinnor? En ramlade självmant och den andra försökte stjäla deras banderoll och hängde kvar i banderollen och blev därför runtslängd. Tror du F! skulle släppa sin fana direkt om en NMR kom och försökte stjäla den?

Kvinna #1 (aftonbladet)

"– De drog upp en banderoll som jag tog tag i eftersom de skulle täcka över vår flagga och sa att de inte fick vara här och då blev jag knuffad till marken. Hon berättar att hon därefter blev liggande på marken och att flera personer gav sig på henne.
– Hela gruppen hoppade på mig. Jag minns inte vad som hände sedan. Om jag slog i huvudet eller blev slagen. Jag minns bara att jag inte släppte banderollen."



Kvinna#2 (expressen)

"Camilla säger att personer med NMR-tröjor först stal den prideflagga som hon och hennes vänner höll i, och tacklade sedan omkull henne till marken.
”Jag började filma och frågade en tjej hur hon resonerade. Då blev jag omkullknuffad av en man som kom springande”, skriver hon till Expressen i ett sms."
Citera
2018-07-06, 23:29
  #80
Medlem
Låter ju som massa bullshit härifrån.
Citera
2018-07-06, 23:30
  #81
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hex27
KRIS och nassar(NMR) tycks ha en hel del saker gemensamt om man ska tro ditt inlägg.
Jag är dessutom för att folk nassar också förtjänar en chans till nystart ifall de kommer på bättre tankar.

Varför skulle det inte gälla alla ?

När man googlar och ser vad Paul Barath ställt till med innan så är det ju trevligt att HAN fått hjälp att komma ur både missbruk och tung kriminalitet. Men kom ihåg att hans offer (och de är många) oftast inte fått NÅGON hjälp alls. Det är snarast ett hån mot hans före detta offer att en sådan person får utmärkelsen ”Snällast i Almedalen”

Ser du vart jag vill komma !
Citera
2018-07-06, 23:33
  #82
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ElvisFan
Slå ner kvinnor? En ramlade självmant och den andra försökte stjäla deras banderoll och hängde kvar i banderollen och blev därför runtslängd. Tror du F! skulle släppa sin fana direkt om en NMR kom och försökte stjäla den?
Jag tror inte FI skulle komma på tanken att kalla sin flagga för en fana. De är väl medvetna om att vi inte lever på 1700-talet längre. Med det sagt - krossa kulturmarxismen. Men med förnuft.
Citera
2018-07-06, 23:38
  #83
Medlem
MrKleins avatar
Vem fan orkar bry sig om KRIS? Det är en liten fattig grupp som får fejkad empati. Egentligen så vore alla glada om alla kriminella dog rakt av. Ungefär som i Batman med de två båtarna där dom har en detonator till varsin båt. Ena båten är full med kriminella avskum (som jag) och andra är full med fina ordentliga människor. Jag hoppas innerligt att dom senare detonerar rakt av.

Fitthål
Citera
2018-07-06, 23:39
  #84
Medlem
allegragellers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GudDinBuske
Jag tror inte FI skulle komma på tanken att kalla sin flagga för en fana. De är väl medvetna om att vi inte lever på 1700-talet längre. Med det sagt - krossa kulturmarxismen. Men med förnuft.
Hahaha, det var nog dagens bästa! Nu inser jag plötsligt varför NMR så gärna vill åka till Visby, hade helt
glömt bort att Visby betyder (hednisk) offerplats och att staden anlades kring 1000-talet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in