Citat:
Ursprungligen postat av
micro113
Att hata helt omotiverat borde väl kunna hamna under någon form av beskrivning eller diagnos ?
Förr hade man t ex sociopat som beskrivning och det verkar väl som om det kan vara det som TS landar i?
Jo men det gäller ju inte bara ha problem med "hata" man måste ju ge mer beskrivning så man vet vilken diagnos det rör sig om det finns fler problem än just hata.
Nu sa jag bara ett exempel på att bara för man "hatar" så kanske inte det har med någon diagnos och göra, för man måste uppfylla vissa kriterier för att få en diagnos.
Men i det här fallet så undrar han om det har med någon diagnos och göra och jag förklarar bara att det inte behöver betyda att man har diagnos, för alla kan väl hata ibland mer eller mindre eller inget alls.
Och sen om han hade gett oss lite bättre beskrivning angående vad han har mer för problem än hata. tex hur han är som person osv. så hade man kanske kunnat säga vad det låter som för diagnos isåfall.
Hoppas att du förstår vad jag menar. kanske inte världens bästa förklaring men ändå