"Vi måste se till att knäcka gängkriminaliteten. Framförallt få bukt med skjutningarna. Det är därför som polisen ska ha, och har fått, mer resurser. Och vi vill också se att myndigheterna samarbetar väldigt nära med varandra för att knäcka gängen, säger han."
Vi måste se till att knäcka gängkriminaliteten. Framförallt få bukt med skjutningarna. Det är därför som polisen ska ha, och har fått, mer resurser. Och vi vill också se att myndigheterna samarbetar väldigt nära med varandra för att knäcka gängen, säger han.
Löfven och övriga sossar pratar om mer resurser till polisen som myndighet, men aldrig ett ord om fler poliser. Polismyndigheten har 200 civilanställda kommunikatörer. Som har noll effekt när det gäller antal beivrade brott.
Löfven och övriga sossar pratar om mer resurser till polisen som myndighet, men aldrig ett ord om fler poliser. Polismyndigheten har 200 civilanställda kommunikatörer. Som har noll effekt när det gäller antal beivrade brott.
Han har noll trovärdighet i denna fråga och det vet han säker om men ha måste hålla masken och säga något som låter bra...
Steffe är en jävla luffare.
Men helt ärligt så har jag aldrig sett så många snutar i södra Stockholm som nu det senaste halvåret, pappersarbete och dylikt går väll fortfarande åt helvete men mer resurser på gatan har iallafall jag märkt.
Samtidigt vad skall han säga, han har ju trots allt misslyckats. Sverige har inte bättre skola, är inte tryggt (skulle säga tryggare, men det har varit otryggt länge och han är inte riktigt orsaken iofs). Vi mår inte bättre, och världen (om han nu skulle påstå denna bedrift) mår absolut inte bättre.
Så vad har han gjort egentligen? Han har politiskt så gått han kunnat sett till han kunnat behålla den (men även detta har han misslyckats med).
Finns i realiteten ytterst få förändringar gentemot "nya moderaterna"/alliansen egentligen.
Samtidigt var han inte ensam. Så allt kan man inte lägga på S eller Stefan.
Om SD skulle få alena makt så hade möjligen sett annorlunda ut, men kanske inte heller så bra på det stora hela.
"Vi måste se till att knäcka gängkriminaliteten. Framförallt få bukt med skjutningarna. Det är därför som polisen ska ha, och har fått, mer resurser. Och vi vill också se att myndigheterna samarbetar väldigt nära med varandra för att knäcka gängen, säger han."
När Stefan Löfen "lovar" är det bäst att dra öronen åt sig. Hur ska det gå till rent praktiskt med en redan stukad och underbemannad poliskår där brottsutredningar redan läggs på hög? Stefan Löfven är en schablon av en statsminister som inte kan prata rent eller formulera sig, än mindre infria löften. Erfarenhet visar detta.
Problemet är inte för lite resurser till polisen. Inte alls. Men det är ju lätt och snabbt att säga i TV när det är val.
Problemen är:
- Utländska kriminella skickas inte hem.
- Domstolarna dömmer alltid till lägsta påfölja i straffskalan, inte sällan till påföljder som inte ens finns i lagen (skyddstillsyn när lagen säger fängelse etc).
- Vittnen som hotas får inget skydd utan lämnas till sitt öde i gangstrarnas händer.
- Åklagare och poliser är offentliga, vilket gör det lätt att köpa sig fri genom att muta/hota polis/åklagare.
- Lagstiftningen är gjort främst för att skydda personer som begår brott, så att deras personliga integritet inte kränks. Detta synsätt måste ändras.
Kort sagt: Det måste till helt andra personer inom offentlig förvaltning innan det kan bli någon förbättring. Det finns dock redan lagstiftning som skulle kunna anändas för att förbättra situationen, men det är 7-klövern helt ointresserade av. Det finns redan nu lagrum för att utvisa kriminella, fast et görs nästan aldrig. Det skulle, som brukar nämnas här på Flashback, gå att tvångsinkalla delar av gängen till att t.ex gräva diken i beredskapssyftet, resa barracker etc. och på så viss splittra gängens (anti)soiala struktur.
Hur kunde situationen tillåtas bli så här? Jo, med hjälp av passivitet från de flesta riksdagspartier de senaste 10 åren, inklusive S. De har redan förlorat förtroendet.