Citat:
Ursprungligen postat av
Kampfwurst
Går det lätt att få Voxra? Eller är det svårt från läkare att få det utskrivet?
Det beror på hur traditionell er läkare är. Voxra(som inte är en SSRI) i sig är inte så vanligt använt mot depression som SSRI. Men Voxra är godkänt för behandling av depression. Se FASS:
https://www.fass.se/LIF/product?user...20060308000076
Det har möjligen större påverkan på patienter än vad SSRI har.
Vanliga biverkningar är minskad aptit, svårt att sova och att blodtrycket höjs en aning.
Förr vad det problem med "seizures", men numera är alla former av substansen i Voxra långsamt frisättande så det är mycket ovanligt med detta även vid 300mg dosering.
Sidospår:
När jag mådde dåligt(utmattad, kronisk migrän, högt blodtryck) för nåt år sedan provade jag massor av mediciner. Mianserin(föregångare till Mirtazapin), Mirtazapin, Citalopram och dess efterföljare, Sertralin, Amitryplin, Cymbalta, Imovan, Propavan, Buspiron, Voxra och säkert nån mer.
Jag var inte deprimerad annat än att jag blev nedstämd av min ständiga värk och orkeslöshet.
Sertralin fungerade ok i typ två år, sedan fick jag en skum känsla av att jag hörde mig själv säga saker som inte var "jag". Lite som att jag stod bredvid mig själv och inte höll med. Därför började jag byta och prova.
Mianserin var en snäll sak man tog på kvällen för att sova. Den hade även en effekt mot depression och ångest under dagen. Mild medicin. Rekommenderar denna över Mirtazapin som verkar göra en till en trött, likgiltig zombie trots att alla tycker den är så bra.
Cymbalta fungerade nog bäst. Kände mig lugn och harmonisk. Den hade även effekt mot värk om än svag sådan.
Voxra fungerade jättebra i typ 5 månader. Under den tiden var mitt största problem att jag kanske var lite för intensiv. Men det var kul att vara energisk och kreativ och sitta och skriva saker. Efter 5 månader kände jag hur jag faktiskt fick en depression. Känslan var hopplöshet, som att sitta längst ner i en djup mörk brunn och se livet som en ljus cirkel högt där ovan. Jag slutade med Voxra och mådde bättre inom en rätt kort tid.
Grundorsaken till mitt mående var något annat, väldigt lågt testosteron. Nu får jag behandling och behöver egentligen bara Imovan för att sova emellanåt. Hade jag haft normala nivåer av testosteron hade jag kanske inte glidit in i en depression med Voxra. Det är iaf vad jag tror. Jag speedade en utmattad kropp och det fungerade ett tag.
Men kanske därför jag kände att ingen medicin "bet" på den konstiga utmattning- och värk-känsla jag hade i kroppen och att jag därför ville byta medicin.
Jag forskade själv, och läste på om varje medicin så jag kunde motivera mig inför min läkare och hade sällan problem med att få prova. För att få Voxra sa jag nåt i stil med att jag hade behövt den extra energin Voxra verkar ge. Min läkare kontrade med mitt blodtryck och jag kontrade med att vi kan väl prova Voxra och monitorera mitt blodtryck och eventuellt justera blodtrycksmedicinen. Man kan förstå att Voxra inte är förstahandsval. Högt blodtryck är inte att leka med.