Alltså, på riktigt. Hazards mål. Jag avskyr Hazard mer än vad jag avskyr Chelsea, men det var bland de snyggaste målen jag någonsin sett. Jag fick flashbacks till Suárez mot Man U, men Hazards mål var ännu skickligare. Premier Leagues bästa spelare för tillfället, och helt klart i klass med Modric också. Som motståndarsupporter är det bara att buga för honom och tacka för fotbollsporren han bjuder på.
Citat:
Ursprungligen postat av
torrenttobbe
Bryr mig inte så mycket egentligen och orkar inte älta någonting men var det inte en solklar offside på Chelseas frisparksmål?
https://icdn.empireofthekop.com/wp-content/uploads/2018/09/Friend-640x363.jpg
https://pbs.twimg.com/media/DoDE-NBXsAIChfB.jpg
Vad är poängen med VAR om man ändå ska göra såna misstag?
Nåja, skönt att förlusten är ur vägen, räknar med 3 poäng mot Chelsea på lördag.
Jo. Jag tyckte inte att det såg ut som offside, så jag förstår Friend (som annars var sämre än Moreno och Christensen tillsammans). Just sådana situationer trodde jag att VAR var till för. Offsiden är solklar på bilderna. I NFL brukar man vinkla och vrida för att hitta rätt beslut. Här fanns en enda bild. Den räckte för att se den uppenbara offsiden. Horribelt domslut. Att VAR kommer till CL nästa säsong gör att jag får ännu mer respekt till Cityfansen som buar åt CL-hymnen och Uefa.
Igår tyckte jag att ett X mot Chelsea i helgen är godkänt. Efter Liverpools insats igår är inget annat än tre poäng godkänt. Förutom en fantastisk Shaqiri och en bra Mignolet var Liverpool fruktansvärt dåliga igår. Chelsea var inte särskilt bra heller, men de visade att deras trupp är bättre än Liverpools. I helgen gäller det att visa vilken elva som är bäst. Ett X i helgen ger Chelsea en psykologisk fördel resten av säsongen. Jag tror ändå att de går för seger, och är tyvärr rädd att de klarar det. VÄLDIGT viktig match!