Citat:
Ursprungligen postat av
Spersson
Varför låter man inte judar och samer själva komma till tals och förklara om de är etniska svenskar eller ej?
Jag tvivlar på att en same skulle säga att han är svensk.
Det skulle ses närmast som en förolämpning.
Sakernas tillstånd reddes förtjänstfullt ut av folkrättsexperten och samen Mattias Åhrén förra gången den här valsen drogs av PK-fascisterna.
Citat:
Ursprungligen postat av Mattias Åhrén
Samer är inte svenskar, säger samiske folkrättsjuristen Mattias Åhrén och menar att SD:s Björn Söder i sak har rätt. Det är ju därför vi har ett Sameting och rätt till utbildning på samiska, säger Mattias Åhrén.
Reaktionerna lät inte vänta på sig när Sverigedemokraternas partisekreterare, tillika riksdagens andre vice talman, Björn Söder i Dagens Nyheter gjorde uttalanden om huruvida samer är svenskar eller inte. Nu ger den samiske folkrättsjuristen Mattias Åhrén sin syn på debatten och menar att Söder i sak har rätt – samer är inte svenskar.
– Jag blir personligen nästan mer bekymrad när alla andra partier från höger till vänster tar debatten och säger att samer är svenskar – för det är vi inte. Det är därför vi har ett Sameting, rätt till att ha undervisning och utbildning på samiska och det är därför vi har särskilda rättigheter till landområden och naturresurser, säger Mattias Åhrén.
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/norrbotten/mattias-ahren-samer-ar-inte-svenskar
PK-fascisterna är nu så desperata att de slår knut på sig själva i sina försök att rasiststämpla SD ur riksdagen. Här ägnar de sig i grunden åt begreppsförvirring, där de inte kan skilja på de två olika innebörderna i begreppet
svensk när man talar om människor, nämligen dels
svensk medborgare dels
etniskt svensk.
Annie Lööf och andra Goda™ argumenterar som om det är bättre att vara svensk än något annat och försöker sedan smeta sin egen värdering på Söder, vilket skulle göra hans uttalande rasistiskt. Men han värderar inte olika etniciteter, utan konstaterar bara faktum.