Citat:
Ursprungligen postat av
Tuttdyrkaren
Tja, ska boka en resa till Dallas. Har hittat ett billigt flyg från Stockholm till Fort Lauderdale (Miami) för 1400 kr. Flyget landar i Fort Lauderdale 19:00.
Enda chansen att komma till Dallas samma dag och slippa behöva spendera onödiga pengar på ett dyrt hotell är ett plan som går 20:20 från Fort Lauderdale till Dallas. Kommer jag hinna med det? Har varit i USA förut på mitt ESTA, så att komma igenom tullen borde inte vara några svårigheter men hur är det med köer? Hur funkar det att ta sig runt på Fort Lauderdale? Vilken terminal använder Spirit Airlines? Biljetten kostar bara 500 men vill ju inte kasta 500 i sjön ifall det troligtvis är helt hopplöst.
Finns ju inget som säger att du kommer landa i tid, sen tar det ju lätt sin rundliga tid att stiga av planet, få ut väskan, komma genom ESTA + pass kontroll. Sen så är väl avgångstiden 19:00 med det andra planet och du lär ju behöva vara incheckad och klar minst 30 minuter innan om inte förr, du lär ju ha bagage med dig. Visst, om du nu lyckas lösa allt på samma biljett ARN-FLL-DFW så blir det ju flygbolagets bekymmer (och ditt).
Du får väl ta första morgonplanet, kolla om flygplatsen har övernattningszoner.
Ska du byta buss på Dorotea bussplan så funkar bytesmarginalen, men knappast på en internationell flygplats, särskilt inte när du precis landat från en annan världsdel.