2021-04-08, 01:42
  #1417
Medlem
8711s avatar
Så här går det när man har en massa illegala invandrare i landet och saknar verklig avvisning, utvisning, återvandring, återvändande. Vi har sett det förut i Akilov, Ikea-mördaren och nu med det här terrorparet och Vetlandadåren för några veckor sedan.

Vad skulle dom ha fått mer? Dom har varit här i år utan asylskäl, får vara kvar trots utvisning, får bo i nybyggda lägenheter inga fattiga svenskar erbjuds med hyran betald. Vad mer skulle vi ha gett dessa lycksökare för att slippa deras terrorism och islamism?

"Afghaner i utanförskap kan bli farliga samhällshot"

Citat:
I det nybyggda femvåningshuset i Järfälla misstänker åklagaren att det afghanska samboparet har planerat terrordåd bakom fönster täckta av tidningspapper.

Paret nekar, men har häktats som på sannolika skäl misstänkta för stämpling till terroristbrott.

https://www.expressen.se/nyheter/terrormisstankta--samboparets-skygga-liv--innan-de-greps-av-sapo/

Citat:
Gränspolisen har 4 984 utvisningsbeslut av afghaner kvar att verkställa.

Betydligt fler lever i osäkerhet med utgående uppehållstillstånd.

Terrorplanerna i Järfälla och knivattackerna i Vetlanda är två av de mest uppmärksammade brottsfallen på senare tid och i båda fall är afghaner som levt i utanförskap i Sverige misstänkta.

https://www.expressen.se/kronikorer/fredrik-sjoshult/afghaner-i-utanforskap-kan-bli-farliga-samhallshot/
Citera
2021-04-13, 17:15
  #1418
Medlem
8711s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tinuviel
Några hundra ensamkommande har nu fått uppehållstillstånd i enlighet med afghanamnestin. Nu skriver en av dem på en av dessa stödsidor för afghaner på Facebook att han fått fast arbete och PUT men att han "verkligen inte" vill skjuta på vidare studier i två år utan undrar om han nu kan söka CSN och börja läsa på gymnasiet istället.

I det här fallet verkar det ju vara en driven person som kanske har kapacitet att faktiskt bidra till samhället men det öppnar ju för frågan om det i så fall är fritt fram för övriga inom gymnasieamnestin att köpa sig en anställning i ett halvår och sedan hoppa av för studier på komvux, en praktikplats eller arbetslöshet men ändå få stanna med sin PUT som grund?

Det kan man väl i princip anta att så är fallet? Allt har ju gjorts för att det ska bli som en amnesti iför afghanska män helt utan asylskäl. Minsta inkomst räcker, korta låtsasanställningar räcker, studiestöd på halvtid en kort period räcker. Det är bara att gå till den lokala afghanvurmar-kärringen som erbjuder ett låtsasjobb i någon bidragsförsörjd förening så är det permanenta uppehållstillståndet fixat och livstids leverne och försörjning i Sverige ordnat. För jävligt är vad det är.
Citera
2021-04-13, 17:18
  #1419
Medlem
8711s avatar
Ytterligare snyftartiklar i dagarna om afghanska män helt utan asylskäl som illegalt befinner sig i vårt land år efter år där många begår brott och beter sig vidrigt. Det spelar väl för fasen ingen som helst roll om han brottas, boxas eller vad han har för ambitioner med det. Har han asylskäl? Nej! Ska han utvisas? Ja!

Citat:
Najaf flydde från Sverige – har nu fått asyl i Frankrike

Najaf Ahmadi tog med sig sina SM-medaljer i brottning till migrationsdomstolen.

Hot från talibaner räckte inte för att få stanna i Sverige – men medaljerna kanske skulle hjälpa honom? Det gjorde de inte.

Nu har han i stället beviljats uppehållstillstånd i Frankrike.

https://www.expressen.se/nyheter/najaf-flydde-fran-sverige-har-nu-fatt-asyl-i-frankrike/
Citera
2021-04-14, 15:28
  #1420
Medlem
8711s avatar
Vedervärdigt uselt av S och regeringen. Helt och hållet mot svenska folkets vilja.

Dessa "ungdomar" är ju bortåt 35 år nu i dom flesta fallen.

Hon står ju och ljuger när hon säger att ingen som är här illegalt kan prövas, afghanerna har utvisningsbeslut i 5000 fall just nu. Dessa ska också omfattas av ännu en ny chans har regeringen nu bestämt.

Varenda invandrare kan nu prövas mot ömmande skäl och gråthulkande miljömonster som ger permanenta uppehållstillstånd för ett låtsasjobb hos den lokala bidragsförsedda föreningen eller för halvtidsstudier och minsta inkomst som når upp till dom mycket lågt ställda kraven så att i princip alla ska klara av dessa, vilket handlar om sedan länge vuxna män helt utan asylskäl till och med i världens mest generösa asylsystem.

Citat:
Asyllag ger ensamkommande ny chans

Regeringen föreslår en ny migrationslag där tidsbegränsade uppehållstillstånd är huvudregel.

Lagen ger också ensamkommande gymnasieungdomar en ny chans.

Hon understryker att personer som uppehållit sig illegalt i Sverige, inte kan omfattas av den humanitära skyddsgrunden.

Det har tidigare varit oklart om ensamkommande med avslagsbeslut, men som fått stanna på grund av gymnasiestudier, ska omfattas av den humanitära skyddsgrunden. Enligt Stenevi kommer de att kunna omfattas.

– De har legal grund för att vara i Sverige och även de med laga kraftvunna utvisningsbeslut kommer att kunna få sin sak prövad mot den här skyddsgrunden, säger hon.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/x32qGB/asyllag-ger-ensamkommande-ny-chans
Citera
2021-05-02, 15:23
  #1421
Medlem
8711s avatar
För det första är det väldigt tveksamt på vilket sätt afghanerna skulle kunna omfattas av den ny skyddsgrunden som vänstermupparna och stödhjulet har försökt få fram. Myndigheterna säger att det är mycket tveksamt om det skulle gå i särskilt många fall.

Nu vill dessutom halva riksdagen lägga fram andra lagförslag som mycket väl kan vinna en sådan omröstning i riksdagen där man underkänner regeringens nya migrationslag och den nya skyddsgrunden, varav afghanerna ska åka hem allihopa. Det är patetiskt att vänsterfånarna använder tid i Sverige som "argument" när det beror på deras egen politik att dessa afghanska män helt utan asylskäl tillåts stanna i landet år efter år.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in