Citat:
Ursprungligen postat av
Karl20
Att feminism historiskt sätt gjort nytta skriver jag under på, samt gör nytta i andra länder som t ex. Iran. Men det handlar ju inte tråden om.
Nej den handlar om en rätt befängd idé av att feminismen skulle försvinna för att TS vill det typ.
Det kan TS samt övriga glömma helt enkelt.
Få se nu vad är det feminismen i stort idag i Sverige handlar om?
- Sexuellt våld/ sexuella trakasserier...gå till grunden med varför män ägnar sig åt detta. Där feminismen svar alltså inte är: för att de är invandrare!
Utan: Mansnormer kring manlig sexualitet/ mäns "rätt" till kvinnors kroppar/ patriarkal kultur av mäns överordning.
- Inkomstskillnader mellan könen, där feminismens svar alltså inte är: för att kvinnor aktivt väljer dåliga löner för de dåliga lönernas skull, eller för att kvinnor är sämre på allt, eller att kvinnor är lata.
Utan: Orättvis värdering i samhället av kvinnors arbeten/ orättvis fördelning av de obetalda arbetet i samhället.
- Normförändringar som i stort även styr ovan men även andra saker som ex. värdering av kvinnligt / manligt, sexualitet, kriminalitet, hälsa, utbildning, utseende etc. etc.
Verkligen dåliga mål, eller hur? Totalt onödigt.
Vi kan väl bara fortsätta som förut? jag menar spelar roll om 80-90% av alla fattigpensionärer blir kvinnor, spelar roll om vi har en konstant ökning av just kvinnor som går in i väggen, spela roll om de traditionella kvinnoyrkena, så absolut nödvändiga för allas vår existens i samhället gå på knäna och havererar för att kvinnor vägrar villkoren och negligerandet , spelar roll att alla tjej där ute ständigt måste leva sina liv under hot från män?
För denna verklighet finns ju inte bakom pannbenet på Sveriges snoppbärare, alltså finns den inte.
och förpassas därmed till hyllan: oviktigt, flum! samt manshat.