Citat:
Ursprungligen postat av
Mynicname
Precis som det ska fungera enligt pensionsvillkoren. Plocka ut pensionsförsäkringen under minst 5 år från 55. Att göra direktutbetalning tidigare än 55 eller under kortare tid än 5 år är i det närmaste omöjligt även om vissa möjligheter finns.
"Baste:
Jag har jobbat på bank och kan säga att det i princip är helt omöjligt. Vet att man kunde få ut sitt privata pensionssparande (pensionsförsäkring/IPS) i förtid om man hade läkarintyg på att man var döende. Är du inte döende är det i praktiken omöjligt och inte lönt att försöka."
"Lemonzhello:
Man behöver inte vara döende för dispens, däremot på obestånd, men inte för mycket, man ska nämligen kunna lösa obeståndet med pensionsmedlen. Som sagt, inte så lätt. Sen finns en beloppsgräns, så småbelopp kräver inte ens dispens, har jag för mig. Däremot kan då banken säga nej, som synes ovan."[/quote]
Känns som det skett en förskjutning från `omöjligt´ till `högst genomförbart´ om det gäller
banker. Är det en korrekt summering tycker ni?
Och vanlig pension börjar utbetalas tidigast när någon fyllt 61 antar jag.
Tack igen för alla svar!