Uttalade dödshot
Under våren -18 rämnar allt för mannen som alltid håller skenet uppe för andra. Han tappar kontrollen på kvinnorna i hans liv - de vill inte ha honom längre. Han försöker skrämma med att uttala dödshot.
(Hur vanligt är det att människor uttalar dödshot i nära relationer? För mig låter det väldigt onormalt)
LW förstod att SD skulle kunna verkställa sina hot och det förstod nog även HD som sannolikt hade riskerat vara den som blir mördad om inte LW funnits och då hade det nog handlat om att han även tagit med flickorna i döden.
Sid 8 SA: Vittnesförhör med Hanna Davidsson (förhörsbilaga 3A) angående Stefan Davidssons tidigare tankar på att avsluta familjen till styrkande av att Stefan Davidsson inte är främmande för en dödlig utgång.
Även vännen JG har vittnat om att SD har pratat om tankar om att döda en person.
Sid 7 SA: Vittnesförhör med Gerald Gray Jr (förhörsbilaga 4A) angående hans kontakter med Lena Wesström och Stefan Davidsson innan mordet, hans kontakter med bl a Stefan Davidsson efter mordet, Stefan Davidssons tankar om att döda en person samt angående vad Stefan Davidsson berättat för honom om hur man kan undvika att bli avlyssnad samt spårad genom sin telefon till styrkande av att Stefan Davidsson är gärningsman.
Jag misstänker att HD försökte dra sig undan SD efter deras familjeresa till Island eftersom hon direkt efteråt åkte iväg på egen resa med vännerna JS och KJ. Kanske konversationen i augusti med JG (avlyssning?) avslöjar något hot rörande HD?
Sid 19 SA: Konversation mellan Gerald Gray Jr och Stefan Davidsson i augusti 2019 (tilläggsprotokoll 2 sid 126-159) gällande Stefan Davidssons tidigare tankar på att döda annan person till styrkande av att Stefan Davidsson inte är främmande för att använda dödligt våld.
Jag har tidigare spekulerat om att SD började smyga sig in hos LW igen när hon drabbades av sina benskador som uppstod när hon var på Sälenresa med AL. Sistnämnda skulle inte få en chans till att etablera en relation med LW? SD höll sig framme som hjälpsam samarit för att kontrollera henne?
Sid 7 SA: Vittnesförhör Anders Lindström (förhörsbilaga 6A) bl a angående hans kontakter med Lena Wesström under framförallt våren 2018 samt angående hans kännedom om Lena Wesströms och Stefan Davidssons relation till styrkande av att Lena Wesström förändrades i sitt beteende tiden innan mordet
Jag tror vi kommer få se bevis för att under våren -18 återkom SD:s kontrollerande och hotfulla beteende, att LW har svårt att hålla sig ifrån honom och att de hotar varandra på olika sätt.
SD tappade greppet om sitt liv och jag tror att LW fick plikta med sitt för att hon hotade avslöja detaljer om SD för andra och kanske inte bara för HD.
Stämningsansökan
https://docdro.id/R1X2OlR
Personutredning
https://docdro.id/3xnF5pV
P7
https://docdro.id/78GdMlp
Sammanfattning
https://docdro.id/fsx8Z0E