2018-05-03, 15:53
  #37
Moderator
Meijis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Saratottarp
Afganistaniern ville hem igen därför begådde han brottet.
Han var innebonde hos mammarosa (pizza) gänget.
Hade gått runt och skrikigt innan dådet att han ville knivhugga någon.

Varför ansåg han, att han måste knivhugga ngn för att kunna återvända hem?
Citera
2018-05-04, 14:23
  #38
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jiwozejy-213
Vilka Facebook-grupper?

Det finns olika typer av facebook-grupper, t.ex finns det en alban grupp i Staffanstorp.


Citat:
Ursprungligen postat av Meiji
Varför ansåg han, att han måste knivhugga ngn för att kunna återvända hem?

Det är okänt, men GM ska vid upprepade tillfällen fått det påvisat att det finns andra sätt att återvända hem. En av dem är att berätta sin riktiga ålder då GM är 15 i Sverige men 19 i sitt hemland.



Kan tilläga att att åtminstone en av de kriminella grupperingar I Staffanstorp känner sedan tidigare tydligen till honom men jag fick inte mer info än så.

Offeret och GM är vänner sedan tidigare och incidenten i sig ska ha ägt rum ansikte mot ansikte under en normal konversation mellan två vänner. Offeret hade tur att GM är inkompetent och missade flera dödliga hugg/stick. Ett eller fler av de 8 hugg ska dock ha träffat ett inre organ av något slag.
__________________
Senast redigerad av Arc-North 2018-05-04 kl. 14:43.
Citera
2018-05-07, 09:58
  #39
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Thomasmoller1312
Stämmer bra de. Gärningsmannen som är afghan har haft i åtanke att bli hemskickad och därför slumpartat knivhuggit en svensk kille flertal gånger.
Skicka hem dessa parasiter för fan!
Enligt nya säkra källor så var anledning till detta att han skulle få stanna kvar i landet. Har hört att bara haft några dagar kvar att stanna.
Citera
2018-05-07, 19:03
  #40
Medlem
https://samnytt.se/exklusivt-ensamko...ring-med-kniv/

Citat:
Ett annat rykte som också florerar i samhället är att han ville återvända hem och angrep pojken för att bli utvisad.

Den misstänktes gode man som Samhällsnytt har varit i kontakt med tillbakavisar dock ryktet bestämt:

– Nej, han ville inte alls återvända. Tvärtom brukade han säga att han aldrig skulle åka tillbaka.

En dampafghan helt enkelt.
Citera
2018-05-08, 09:46
  #41
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bullet1312
Enligt nya säkra källor så var anledning till detta att han skulle få stanna kvar i landet. Har hört att bara haft några dagar kvar att stanna.

Enligt Samnytt så får man ju mer intrycket att det är en allmänt störd Afghan som utförde knivhuggningen och som redan har permanent uppehållstillstånd:

Citat:
Ryktet gör gällande att han ville ”hämnas svenskar” för beslutet på det sättet vilket leder tankarna till dubbelmordet på IKEA i Västerås 2015.

Samhällsnytt kan dock efter omfattande research avfärda ryktet som falskt. Den häktade personen ansökte om asyl i Sverige den 1 september 2015. Redan den 24 oktober 2016 fick han ett permanent uppehållstillstånd.

https://samnytt.se/exklusivt-ensamko...ring-med-kniv/
Citera
2018-05-13, 22:00
  #42
Medlem
Fått höra lite mer. Afgahnen som de flesta är livrädda för, hade sagt att han skulle hugga vilken snut som helst som han mötte. Den huggne som inte har nåt samband med afgahnen råkade bara komma i vägen och fick ta emot 17 hugg.
Citera
2018-05-14, 01:00
  #43
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lva
Fått höra lite mer. Afgahnen som de flesta är livrädda för, hade sagt att han skulle hugga vilken snut som helst som han mötte. Den huggne som inte har nåt samband med afgahnen råkade bara komma i vägen och fick ta emot 17 hugg.
Tidigare i tråden påstås det att svensken som blev knivhuggen, och afghanen, var vänner. Fel?
Citera
2018-05-14, 07:08
  #44
Medlem
De var inte vänner, svensken kände dock en av de fyra som infick i afgahnens gäng.
Citera
2018-05-21, 22:14
  #45
Medlem
spoilers avatar
"Förra veckan omhäktades 15-åringen.
Enligt kammaråklagaren Henrik Steen, som är förundersökningsledare, har pojken hela tiden erkänt att han skulle ha utdelat knivhugg mot 16-åringen.
– Men han har inte medgett att han skulle haft för avsikt att döda."

https://www.sydsvenskan.se/2018-05-2...p-men-fornekar
Citera
2018-06-24, 15:21
  #46
Medlem
- Kommer BO att bli fysiskt återställd, har han kunnat lämna sjukhuset?
- När går detta mål upp i tingsrätten?
- Har Staffanstorpsborna kollektivt gjort någon bojkott mot de som hyste afganen/ driver pizzeria?
Citera
2018-06-25, 01:02
  #47
Medlem
Spelar ingen roll ifall det kommer upp i rätten eller inte eftersom apjäveln ändå inte kommer få något straff.
Citera
2018-07-19, 11:44
  #48
Medlem
spoilers avatar
"Den 15-åring som är misstänkt för försök till mord på en 16-årig pojke i våras har släppts ur häktet. Misstankarna mot honom kvarstår dock.

Istället har pojken nu blivit placerad på ett av statens ungdomshem, ett så kallat SiS-hem."

https://www.sydsvenskan.se/2018-07-1...er-inte-langre
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in