Bytte leverantör + box, fan vad det gör skillnad. Som att gå från Windows XP till Windows 10. Ägde en tvip s-box som fungerat bra i 4 år nu. Efter lite sökande på internet hitta jag min nya leverantör, med fokus på DPLAY (om det nu blir allsvensk fotboll eller inte), och fick med det + Viaplay och allt man kan tänka sig, inte att vissa kanaler saknas/inte visar bild som det var hos tidigare leverantör.
Betydligt vackrare layout är det ju på MyTVOnline som jag kör på en Formuler Z7+, jämfört med TVIP boxen. VOD sektionen ser även väldigt bra ut.
Är det värt att köra på MYTVONLINE eller annan app? Någon som vet? Kan det bli ännu bättre?
Sensmoral: om ni tvekar på er leverantör/hårdvara, var inte fega för att söka er omkring. Det har ändrat min upplevelse i positiv bemärkelse, rejält. Mitt fynd här känns som ett skott i krysset som sagt, den som söker skall finna.