2006-01-27, 10:20
  #1
Medlem
TomasTvivlarens avatar
Intressant debattartikel i Dagen 060127

Citat:
Sverige behöver en debatt om ateismens illgärningar, och den behövs nu. Den ganska intensiva debatt om ”religionens roll” som pågår i vårt samhälle gör det lätt att förbise att den, åtminstone i makt och inflytande, snabbast växande grundåskådningen i Sverige är ateismen. Antingen dess teoretiska version, eller blott den praktik som följer av ideologisk sekularism. Det är därför dags att vi påminner oss om, att just ateismen som tillämpad livsåskådning är den åskådning som har i särklass flest oskyldiga människors liv på sitt samvete, och en modern historia kantad av besinningslösa angrepp på de mänskliga rättigheterna.

I de av den ”vetenskapliga ateismen” präglade kommunistiska staterna –i Sovjet, Kina, Nordkorea, Rumänien, Albanien, Kambodja och andra –mördades miljoner. Just ateismen användes systematisk för att bryta ned etiska spärrar och legitimera övergreppen. Föga förvånande hörde troende och prästerskap från olika religioner till de mest förtryckta. Så är det ofta än i dag. Det må vara katoliker i Vietnam, buddhister i Tibet eller någon annan grupp.
I nazisternas Tredje riket banade fientlighet mot traditionell religion och naturrätten, parad med socialdarwinism, rasbiologi, nietzscheansk och ateistisk övermänniskokult samt Blut und Erde – mystik, vägen för det värsta folkmord mänskligheten skådat.

Men det handlar inte bara om de totalitära regimerna. Så enkelt är det inte. Under till exempel president Calles ”liberala” och sekularistiska regim i Mexico i början på 1920-talet bedrevs en hätsk religionsförföljelse, som för övrigt kom att utgöra bakgrunden till Graham Greenes roman ”Makten och Härligheten”. Kyrkor, skolor och sjukhus konfiskerades och stängdes, religionsundervisning förbjöds, präster och lärare landsförvisades eller fick samma rättsstatus som kriminella och mentalsjuka, de kristna fackföreningarna förbjöds och tusentals män och kvinnor fick plikta med livet för att de inte övergav sin tro. Allt för Framåtskridandets och Upplysningens skull.

I vår tid försöker den ideologiska sekularismen att nagga religionsfriheten, yttrandefriheten och det fria valet av utbildning i kanten.
Exemplen kunde mångfaldigas, från franska revolutionens ”förnuftsdyrkan” och blodbad på hundratusentals, fram till våra dagar. Marxism, nazism och kulturradikal, sekularistisk, liberalism. I dessa på ytan – och en bra bit in på djupet – så diametralt olika åskådningar finner vi ändå en gemensam kärna: teoretisk och praktisk ateism.

Dess företrädare har förnekat människans värdighet såsom skapad i Guds avbild, och kanske därför människolivets okränkbarhet. De har alla attackerat människans naturliga rätt till liv, religionsutövning, föreningsfrihet och fritt utbildningval så fort det passat dem. De har attackerat äktenskapet och familjen, som institutioner och som naturliga gemenskaper. De har försökt undergräva och skada relationerna mellan barn och föräldrar genom organisationer som Komsomol och Hitlerjugend, eller genom ideologisk kontroll av alla skolor. Det är alltid samma visa.

Inte nog med det: I bakgrunden har vi ateismens problematiska förhållande till kunskap och vetenskap. Det är ju inte de förment oförnuftiga religionerna som gett oss kvasivetenskapliga teorier som socialdarwinism, rasbiologi, Lysenkos ärftlighetsteori eller historiematerialism! Det är den tillämpade ateismen som gjort det. Genom att a priori avvisa både uppenbarad religion och teistisk filosofi, så krymps godtyckligt förnuftets räckvidd, och därmed horisonten för mänskligt vetande. Så krymps också utrymmet för filosofisk och etisk kritik av förment vetenskapliga teorier. Det har fått resultat. Många människor har fått betala priset.

Precis som ateismens politiska illdåd mot de mänskliga rättigheterna och mot att det fria samhället glömts, tycks allmän amnesi också råda om hur relationerna mellan religion, ateism och vetenskap egentligen sett ut under historien. Det är hög tid för en informationskampanj.

LARS F EKLUND
Citera
2006-01-27, 10:35
  #2
Medlem
Han är på rätt spår, men han når inte ända fram. Han borde ha skrivit såhär istället:
"Hitlers nazister, Stalins kommunister, korstågsriddarna och inkvisitionen - alla hade de en sak gemensamt: De var jultomteförnekare. Om man inte tror att man behöver vara snäll för att få julklappar, då ligger vägen till illdåd öppen."
Citera
2006-01-27, 10:42
  #3
Moderator
Ruskigbusss avatar
Så så. Om man byter ut en tro på icke-bevisbara begrepp mot en annan, så kan man knappast kalla de för ateister.

Kommunister, nazister och alla andra -ister har ju samma tro på något ännu icke förverkligat ideal som de som tror på någon religion.

Likheterna är nog större än skillnaderna.

Vi som inte vill underkasta oss någon religion eller ideologi har nog renare samvete än de som vill förknippa sej med Hitler, Stalin eller diverse degenerade religiösa ledare.

NB: Det finns kloka och förnuftiga människor, som drivits (och drivs) av en äkta medkänsla om medmänniskorna som av någon anledning låtit sej övertygas av någon religion eller ideologi. Tyvärr finns det ju också många onda och vidriga typer som använt exakt samma religion eller ideologi för sitt eget perversa nöje eller maktbegär.

Och det är ju det som är det tragiska. Från början goda föresatser låter sej så lätt lånas till onda gärningar, eftersom i roten finns samma önskan om att människor skall underkasta sej andra människors åsikter.
Citera
2006-01-27, 12:12
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ruskigbuss
Så så. Om man byter ut en tro på icke-bevisbara begrepp mot en annan, så kan man knappast kalla de för ateister.
Och han borde mycket riktigt inte använda ordet "ateism", utan istället genomgående säga "sekularism", eftersom det är det han syftar på. Ateism betyder bara frånvaron av tro. Därför använde jag liknelsen med jultomten.

Men någonstans undrar jag ändå om han menar allvar, eller om han bara är ute efter att ironisera över ateisters benägenhet att prata om "religionens illdåd" istället för att kritisera varje religion för sig.
Citera
2006-01-27, 17:53
  #5
Avslutad
Nu är det ju så att Hitler faktiskt var kristen. Så artikeln är bara där missvisande. Atts edan lägga över miljontals döda på en ideologi som förnekar Gud är helt banalt och fruktansvärt dumt. Samma sak skulle med lätthet kunna sägas om folk med Gudstro. Det handlar inte om ideologi utan om mänsklig natur. Vi har i alla tider krigat och innan dess så var vi bara för få för att det skulle kallas krig. Kanske slag mellan stammar osv. Våld ligger i vår natur och framkommer när vi är oense om saker och ing. IBland krävs mycket för att våld ska bryta och ibland lite. Är det rättfärdigat eller ej kan också diskuteras. Men inte beror det på någon speciell icke-tro på Gud eller tro på Gud. I grunden handlar det om att vi agerar som mäniskor.

Synnerligen idiotisk artikel.

Lite lättillgänglig info: http://www.nobeliefs.com/Hitler1.htm
Citera
2006-01-27, 18:05
  #6
Medlem
Inlines avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Daniel Ahlm
Nu är det ju så att Hitler faktiskt var kristen.

Lite lättillgänglig info: http://www.nobeliefs.com/Hitler1.htm

Ytterligare en artikel, lite längre: LÄNK

Håller med, Lars Eklunds artikel måste vara en av de sämsta, oefterforskade artiklarna på länge. Men så publicerades den i kristna Dagen också...
Citera
2006-01-27, 19:15
  #7
Medlem
TomasTvivlarens avatar
Citat:
Nu är det ju så att Hitler faktiskt var kristen.

Jo, Tjena!

Bara för man går i kyrkan och hänger med lite biskopar och eventuellt kallar sig för kristen är man inte kristen, Hitlers handlingar visade ganska tydligt att han inte var kristen. "På frukten ska man kännas igen". Hitler utnyttjade kyrkan efter sina syften, han satte dessutom en hel del kristna i koncentrationsläger.
Citera
2006-01-27, 19:38
  #8
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av TomasTvivlaren
Jo, Tjena!

Bara för man går i kyrkan och hänger med lite biskopar och eventuellt kallar sig för kristen är man inte kristen, Hitlers handlingar visade ganska tydligt att han inte var kristen. "På frukten ska man kännas igen". Hitler utnyttjade kyrkan efter sina syften, han satte dessutom en hel del kristna i koncentrationsläger.

Ja visst finns det olika tolkningar. Dock kallade han sig själv för kristen så att säga att han agerade å ateismens vägnar är fel. Du får såklart tycka vad du vill om Hitlers kristendom (liksom Ku Klux Klans variant). Dock kallar de sig själva kristna och de tar upp saker som stödjer deras synsätt i Bibeln. De framhåller givetvis vissa saker och du framhöver andra. Bibeln är mångfacetterad och paradoxal så det skapar stora gap mellan olika kristna grupperingar (även de som inte är extrema som KKK).
Citera
2006-01-27, 19:54
  #9
Medlem
TomasTvivlarens avatar
Nä, det finns nog lika många definitioner på vad som är en kristen som det finns kristna. Själv har jag följande defintion:
En kristen är någon som:
Tror på en treening Gud, dvs Gud som Fader, Son och Helig Ande.
Tror på Bibeln.
Tror på Kyrkan som Guds folk.
Älskar sin nästa.

Dödar man miljoner människor faller man liksom utanför denna definition, sen är det mycket möjligt att Hitler i sin skruvade hjärna trodde att det han gjorde var kristet och rätt. Men hade han tittat i sin Bibel eller lyssnat till kritiker inom kyrkan så hade han inte gjort som han gjorde.
Citera
2006-01-27, 20:00
  #10
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av TomasTvivlaren
Nä, det finns nog lika många definitioner på vad som är en kristen som det finns kristna. Själv har jag följande defintion:
En kristen är någon som:
Tror på en treening Gud, dvs Gud som Fader, Son och Helig Ande.
Tror på Bibeln.
Tror på Kyrkan som Guds folk.
Älskar sin nästa.

Dödar man miljoner människor faller man liksom utanför denna definition, sen är det mycket möjligt att Hitler i sin skruvade hjärna trodde att det han gjorde var kristet och rätt. Men hade han tittat i sin Bibel eller lyssnat till kritiker inom kyrkan så hade han inte gjort som han gjorde.

Jag är säker på att Hitler kunde förklara allt det där. Jag kan nog tänka mig hans svar på alla de sakerna du nämnde men jag är inte national socialist eller Hitler expert så jag borde hålla tyst :P

Men att beskylla hans gärningar på ateism som artikeln gör är ju helt befängt.
Citera
2006-01-27, 22:54
  #11
Medlem
Bloodstones avatar
Hitler var utan tvekan en ocultist, dessutom så förkastade han kristendomen redan i tonåren. Hitler skolades inom det oculta av b.l.a Dr karl Hausehofer som var en av Blavatskys lärljungar. Vidare är det en missuppfattning att han begick ett "simpelt" självmord i bunkern, förmodligen offrade han sig till avguden BAL den 30 april (eve of Beltane/Walpurgisnacht) Inte mycket kristendom där va?;


Tredje riket var en ocultbaserad rörelse och det finns mängder av ansedd litteratur i ämnet;

http://www.freemasonrywatch.org/thenewage.html
Citera
2006-01-27, 23:01
  #12
Medlem
Balthazaer-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TomasTvivlaren
Bara för man går i kyrkan och hänger med lite biskopar och eventuellt kallar sig för kristen är man inte kristen, Hitlers handlingar visade ganska tydligt att han inte var kristen.
Så man är bara kristen om man är en god människa? Så om en påve pillar småpojkssnopp, en biskop knullar horor och en präst hänger på casinon så är de inte kristna, och kristendomen kan därför inte befläckas av deras beteende?
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in